Przy tak wielu rodzajach kruszyw łatwo się zgubić. Który jest dobry do Twojego projektu? Dowiedz się więcej o kruszywie budowlanym i do czego jest powszechnie używane.

Kruszywo – co to jest?

Kruszywo to termin używany do opisania sypkiego materiału gruboziarnistego do średnioziarnistego. Popularne rodzaje kruszyw to: tłuczeń kamienny, żwir, piasek. Kruszywa różnią się surowcem, z którego pochodzą i rozmiarem ziarna, a każdy rodzaj ma inne zastosowanie. 

Klasyfikacja kruszywa

Można klasyfikować gatunki kruszywa na naturalne i sztuczne. 

Naturalne to minerały, które powstały w wyniku erozji skał lub zostały wytworzone przez fizyczne skruszenie skał. Poddawane są one uszlachetnieniu, czyli usuwaniu zanieczyszczeń.

Sztuczne również mają pochodzenie mineralne, ale poddaje się je recyklingowi oraz obróbce cieplnej, dzięki czemu tworzy się nowe kruszywa takie jak, np. glinoporyt. Jeśli chcesz nabyć kruszywa w Trójmieście to skieruj swoje kroki do www.polgravel.pl. Dostaniesz tam wszystkie rodzaje omawianych kruszyw.

Jakie zastosowanie ma kruszywo?

W budownictwie kruszywa najczęściej wykorzystuje się do stworzenia mieszanek betonowych. Stanowią one do 70% całej objętości betonu. W zależności od rodzaju betonu wykorzystujemy różne rodzaje kruszyw. Do tworzenia zwykłego betonu używamy, m.in. granitu. W przypadku mieszanki ciężkiej wykorzystujemy, np. limonit. Do tworzenia lekkiego betonu dobry jest węglanoporyt lub keramzyt. Szeroko wykorzystywany jest także piasek, między innymi do mieszania zapraw murarskich. Jeśli szukasz kruszywa na terenie Trójmiasta, producent Polgravel zapewni ci szeroki wybór.

Jakie wybrać rodzaje kruszyw?

Zależnie czego wymaga Twój projekt, czy jest to budowa domu, albo też odświeżenie ogrodu, kruszywo budowlane ma szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je nie tylko do prac budowlanych, ale możesz go użyć także jako ozdoby stawu. Często w tym celu wykorzystywane są otoczaki, które nadają naturalnego charakteru. Kamienie i żwir często stosowane są do aranżacji ogrodu. Zapełniając nimi teren, zabezpieczamy glebę przed chwastami i dajemy ciekawe tło naszym roślinom. Do utwardzenia podjazdu możesz użyć żwiru lub piasku, zapewni ci to stabilne twarde podłoże i odpowiednie odprowadzenie wilgoci. Polgravel kruszywa Trójmiasto dostarczy ci surowiec dopasowany do twoich potrzeb.