Schody są ważnym elementem służącym do komunikacji pomiędzy poszczególnymi piętrami. Mogą być wewnętrzne jak i zewnętrzne. Projektowanie schodów drewnianych wymaga wiedzy z zakresu poszczególnych gatunków drewna. Należy pamiętać, że jest to inwestycja na lata dlatego należy kupować najtwardsze gatunki, aby stopnie prezentowały się idealnie przez wiele lat. Aby tak się stało powinny być zrobione z odpowiedniego materiału, i pokryte trwałym lakierem. Ważne jest również to, jak często korzysta się z takich schodów. Na pewno rzadziej wchodzi się np. na strych nieużytkowy, niż na pierwsze piętro gdzie często znajdują się sypialnie. Dlatego częste korzystanie potrzebuje wyboru drewna jak najlepszej jakości. Ważne jest również umiejscowienie schodów – te zewnętrzne muszą być zdecydowanie bardziej wytrzymałe z uwagi na szkodliwe oddziaływanie warunków atmosferycznych. Niektórzy uważają, że drewno z którego wykonane są schody wewnętrzne nie ma aż takiego znaczenia, co odporny lakier. Właściwe zabezpieczenie schodów wewnętrznych ma ogromne znaczenie nie tylko na ich wytrzymałość, ale także na estetykę. Jak wybrać odpowiedni surowiec na schody? Czym się sugerować poszukując drewna na schody wewnętrzne, a czym na schody zewnętrzne?

Schody wewnętrzne – czy tylko lakier ma znaczenie?

Schody wewnętrzne odpowiadają także za estetyczny wygląd. Nadają pomieszczeniom niepowtarzalnego wyglądu, z tego powodu tak istotne jest to, z czego są wykonane. Nie zapominajmy, że schody są inwestycją na wiele lat, przez co opłaca się wybierać surowce idealnej jakości, aby niepotrzebne były ewentualne poprawki. Warto postawić na twarde, wytrzymałe drewno które będzie odporne także na ścieranie. Miękkie drzewa nigdy nie będą tak mocne, także przy użyciu odpowiedniego lakieru. Jakie drzewa z kolei najlepiej sprawdzą się przy schodach wewnętrznych? Najpopularniejszym surowcem są:

  • Klon i dąb – są to na pewno najtwardsze gatunki drewna, idealnie dobrze sprawdzające się przy konstrukcji schodów. Drewno tych drzew charakteryzuje się świetnymi parametrami.
  • Jesion – jest to gatunek drzewa bardzo odporny na ścieranie. Doskonale sprawdzi się na schody w budynkach mieszkalnych,
  • Buk – biorąc pod uwagę ten gatunek drzewa, trzeba przygotować się na stosunkowo wysokie koszty lakierów. Buk wymaga preparatów specjalnie przygotowanych dla tego gatunku.
  • Drewno egzotyczne – warto także wziąć pod uwagę niektóre gatunki drzew nie rosnące w Polsce. Są to m.in.: mahoń, wenge, jatoba,cumaru, merbau, sapelli, doussie, teak, iroko, massaranduba, meranti, ipe, bangkirai, denya. Niektóre z nich są znacznie trwalsze niż najtwardsza odmiana rodzimego dębu. Są też wyjątkowo odporne na szkodniki, ale trzeba liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami.

Oczywiście drewno egzotyczne jest trudniej dostępne, ale z pewnością można je znaleźć w specjalistycznych sklepach stolarskich np. w Nowym Sączu.

Jakie drewno na schody zewnętrzne?

Jak wiadomo schody zewnętrzne powinny odznaczać się najwyższą możliwą trwałością. Zazwyczaj są one często eksploatowane, a także podatne na brud i szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Dlatego drewno, które używa się na tego typu konstrukcje musi odznaczać się się dużą odpornością na wilgoć – co nie będzie miało miejsca w przypadku drewna bukowego. Zazwyczaj używa się drewno jesionowe, dębowe i gatunki egzotyczne takie jak wenge, mahoń, heban. Bez wątpienia odradza się w takiej sytuacji wykorzystania drewna brzozowego, czy w miarę taniego i popularnego drewna sosnowego. Oczywiście niezwykle ważna jest także właściwa ochrona stopni za pomocą specjalnie do tego stworzonych lakierów. 

Schody betonowe – jakie drewno wybrać?

Jeśli chodzi o schody betonowe wybór drewna jest zdecydowanie większy, ponieważ za trwałość konstrukcji odpowiada wylewka betonowa. Drewno pełni wówczas funkcję dekoracyjną. W tego rodzaju schodach dosyć często jest stosowane drewno wiśniowe, sosnowe i brzozowe głównie ze względu na niską cenę. Należy jednak pamiętać, że te gatunki są miękkie, z tego powodu potrzebują właściwej ochrony co może na dłuższą metę jest  problematyczne. Ten sam problem dotyczy drewna z orzecha włoskiego, które niestety ma krótką żywotność i wymaga właściwej dbałości. Jeżeli zależy nam na trwałości i idealnej jakości także jeśli chodzi o schody betonowe warto postawić na twarde gatunki drewna. Zapobiegnie to kłopotliwym licznym konserwacjom w przyszłości. Bez względu na to jaki gatunek kupimy: trwały i drogi, czy miękki i tani, warto zadbać o odpowiednie zaimpregnowanie drewna. Ważne, aby powłoka lakieru była trwała, i ze względów bezpieczeństwa nieśliska, a także właściwie dopasowana do gatunku. Warto pamiętać, że buk wymaga preparatów stworzonych specjalnie do tego gatunku.