Dobór odpowiednich kwiatów na wiązankę lub wieniec

Są w życiu każdego człowieka takie momenty, gdy słowa nie są w stanie pokazać tego co przeżywamy. Jedną z takich okazji będzie pogrzeb krewnego. Wieńce są wtedy przepięknym sposobem, by pokazać swoje emocje. Prezentują cierpienie oraz wspomnienie po ludziach, którzy odeszli. 

Niezwykle istotną sprawą stał się wybór odpowiednich kwiatów na pochówek. O wyborze kompozycji na grób bądź na pogrzeb decyduje wiele elementów takich jak relacja, jaką się darzyło zmarłego, zasobność portfela czy nasze własne preferencje. W trakcie zamawiania kompozycji na grób bardzo istotne są staranne a także dokładne ustalenia, ażeby florysta mógł zrealizować sumiennie taką kompozycję, jaką się od niego oczekuje, szczególnie, że takie wyroby funeralne nie są najtańsze. 

W Polsce zostało przyjęte, że na pogrzeb przynosi się kwiaty żywe. Choć w wielu kwiaciarniach nie brak wiązanek pogrzebowych i wieńców pogrzebowych wykonanych ze sztucznych kwiatów, które często wyglądają tak samo nieźle, co żywe egzemplarze, ich kupowanie nie jest zalecane. Nie ma precyzyjnie ustalonych reguł, które wskazują, czy osoba uczestnicząca w pogrzebie powinna zanieść bukiet, wieniec pogrzebowy czy może wiązankę pogrzebową. Należy niemniej jednak samodzielnie rozważyć tę sprawę oraz zdecydować się na takie rozwiązanie, które uwzględni stopień zażyłości z nieboszczykiem. Najbliższa rodzina oraz przyjaciele zamawiają bardzo duże wieńce pogrzebowe, z kolei dalsi koledzy decydują się na niewielkie, proste wiązanki pogrzebowe.

Popularnymi pogrzebowymi kwiatami są kalie i to akurat one zostają najczęściej wybierane na kompozycje funeralne, jednak nie ma przeszkód, żeby przy wykonywaniu kompozycji na grób zastosować inne gatunki kwiatów. Nie jest istotne czy są to złocienie, goździki, róże albo inne odmiany. Dobór kwiatów powinien być zależny od upodobań bliskich, podobnie jak wybór koloru wstęg żałobnych. Szacując cenę kompozycji pogrzebowych, zmuszeni jesteśmy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Znaczenie ma usytuowanie kwiaciarni – te w dużych miastach są zwykle droższe, identycznie jak te znajdujące się blisko cmentarzy. Istotny jest też prestiż konkretnego zakładu florystycznego.

Na koszt bukietu ma wpływ oczywiście gatunek kwiatów, ich ilość i dostępność. Im bardziej pospolita roślina, tym niższa jej cena. Gerbery, goździki, chryzantemy, róże – zapewniają nam spore oszczędności. Na koszt ma także wpływ fakt czy wiązankę pogrzebową odbieramy sami czy ma zostać doręczona na pogrzeb. Zakłady w Szczecinie dają wybór swoim nabywcom. 

Jaka jest różnica między wieńcem pogrzebowym a wiązanką pogrzebową?

Do najpopularniejszych kompozycji na grób zalicza się wieńce oraz wiązanki, które odróżniają się sposobem ułożenia kwiatów, wielkością a także ceną.

Przyjęte jest, że najbliższa rodzina decyduje się na imponujących rozmiarów wieńce pogrzebowe. Ułożenie to charakteryzuje się kształtem. Rośliny układane są tutaj najczęściej na planie koła albo łezki, umieszczając je na specjalnym podkładzie roślinnym. Wieniec jest dosyć twardy a także odporny, rośliny są tutaj ułożone w niezmienną formę, dopełnione zielonymi wstawkami i zwieńczone wstęgą ze wyrazami pożegnania. Wieńce pogrzebowe zwykle są dość duże, do ich stworzenia używa się różne rodzaje kwiatów. Łącznie jest tutaj nawet parędziesiąt sztuk roślin. Stąd również wynika koszt takiej kompozycji. W zależności od wielkości jest w stanie ona kosztować parędziesiąt, a niekiedy paręset złotych. Wybierając mniejszy wieniec pogrzebowy, możemy nieco zaoszczędzić.

Odmiennym typem kwiatów składanych na grobach będą wiązanki pogrzebowe. To znacznie drobniejsze kompozycje, które są równocześnie sporo tańsze niż klasyczne wieńce. Do ich zrobienia używa się najczęściej paręnaście sztuk roślin, co samoczynnie zniża koszty. Wiązanki pogrzebowe mogą być małe, średnie oraz dość duże i to oczywiście wpływa na ich koszt. Ceny wiązanek mogą zaczynać się nawet od 40 złotych. Szczecin, tak jak i znaczna część miast w Polsce daje dość duży wybór kompozycji na grób wykonanych z dowolnych roślin, dowolnej wielkości oraz dostosowanych do zasobności portfeli. Niezależnie od tego, jakie formy zamówimy, musimy pamiętać, że są one tylko symbolem. Czy to ogromny wieniec, czy mniejsza wiązanka ewentualnie jedna róża – wszystkie formy odnajdą się tak samo dobrze. Tym, co w rzeczywistości się liczy, to nasza pamięć a także znak, który wykonujemy w stronę zmarłego i jego najbliższych.