W Polsce wprowadzone zostały okresy polowań na zwierzynę. W ustawie „Prawo łowieckie” i w rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych ustalono sposób finansowego zadośćuczynienia w momencie zniszczeń dokonanych przez zwierzynę łowną. Czy można jednak ochronić swoją posesję przed nimi

Nie zapominaj o zabezpieczeniu terenu

Ogrodzenie betonowe w Wielkopolsce to najpopularniejsza metoda na ogrodzenie. Zadbaj również o betonową podmurówkę utrudniającą podkop. Jaka musi być wysokość tego płotu? Warto, aby wysokość płotu wynosiła nawet dwa metry. W sytuacji, gdy ogrodzenie będzie niższe to przykładowo skoczna sarna przeskoczy je. Pamiętaj również aby druty były gęsto rozstawione, ponieważ w innym wypadku mały zając będzie mógł dostać się do ogródka. Natomiast dzik jest w stanie zniszczyć całe ogrodzenie. Jeżeli się ich obawiasz to warto pomyśleć nad zakupem elektronicznej pastuchy. W jaki sposób one działają? Wytwarzają pole magnetyczne, które zwierzę wyczuwa i będzie omijać Twój ogród.

Jak chronić drzewa?

Bezsprzecznie takie zwierzęta jak sarna bądź jeleń lubią korę z drzew. W związku z tym warto je chronić używając do tego:

– matę słomianą lub wiklinową,

– osłonkę perforowaną dookoła drzewka,

– plastikową tubę,

– wielokolorowe wstęgi na gałązkach.

Czasem zagrożenie przyfruwa z powietrza. Ptaki lubią odżywiać się owocami i wydziobują nasiona. Jak można się przed tym zabezpieczyć? Możesz ustawiać strachy na wróble.