Jesteś posiadaczem przydomowego stawu? A może myślisz nad jego zbudowaniem? W artykule podpowiadamyczym się kierować rozważając oczko wodne i jak o nie dbać o każdej porze roku. Dowiesz się też w jaki sposób wybrać rybki a także jaka karma dla ryb stawowych będzie dobra.

Jak rozplanować stworzenie stawu?

Formowanie w ogrodach stawów staje się coraz bardziej popularne. Rozwiązanie to ma wiele plusów. Przede wszystkim jest wspaniałym fragmentem dekoracyjnym w ogrodzie, ma wpływ także na dobre samopoczucie, zwłaszcza w czasie letnim. Aby prawidłowo zaplanować budowę oczka wodnego należy przemyśleć kilka kwestii:

 • powierzchnia oczka wodnego –  do zbudowania zbiorników wodnych o powierzchni do 50 mkw, nie potrzebujesz pozwolenia.
 • głębokość – oczko wodne powinno posiadać co najmniej 45 cm głębokości, jeśli planujesz trzymać tam rybki, najmniejsza głębokość to około 1,20 cm.
 • odpowiednia lokalizacja – oczko powinno być zlokalizowane blisko miejsca w którym chętnie wypoczywasz. Pamiętaj by nie tworzyć go w bliskim sąsiedztwie drzew pokrytych liśćmi (jesienią spadające liście będą zanieczyszczać oczko, a ich odławianie może być uciążliwe).
 • odpowiednie nasłonecznienie – najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy oczko wodne posiada dostęp do słońca między 4 a 6 godzin dziennie, zbyt duże nasłonecznienie przyspiesza wzrost glonów w stawie.
 • przeznaczenie (np. określ czy chcesz hodować w nim rybki)
 • dobór odpowiednich roślin i ryb stawowych (trzeba dowiedzieć się jakie warunki i temperatury są dla nich najkorzystniejsze)

Czym jest troska o oczko wodne w ciągu całego roku

PosiadającMając oczko wodne, należy o nie dbać żeby cieszyło latami. Czym jest pielęgnacja, z uwzględnieniem pór roku?

 • lato – w tym okresie należy dbać najpierw o prawidłową równowagę biologiczną pomiędzy roślinami, zwierzętami i mikroorganizmami. Opłaca się zadbać o optymalną ilość ryb żebyuniknąć przerybienia. W okresie letnim ryby żerują dość intensywnie, często są też przekarmianie. Wszystkie te czynnikimają wpływ na błyskawicznewysycenie wody złymi produktami przemiany materii, zaburza to równowagę biologiczną. Bakterie w filtrze mają wtedy niełatwe zadania by przetworzyć tak duży nadmiar związków (głównie azotowych) i nie dopuścić do pogorszenia stanu wody w stawie. Jeśli planujesz korzystanie z filtra należywłączyć go już wiosną, w innym wypadkukonsekwencje tego pojawią się już latem (np. zielona woda) i niełatwo będzie z nimi walczyć.
 • jesień – po sezonie należy szczególnie pamiętać o rybach. Jaka powinna być pasza dla ryb w oczkach wodnych? W tym okresie dobre będą kaloryczne granulaty z witaminami. Ryby należ karmić regularnie i treściwie, żeby wzmocnić je przed  trudnym okresem zimy i przedwiośnia. Należy pamiętać również o codziennym sprzątaniu oczka z opadłych liści drzew, by zapobiec procesom gnilnym.końcem jesieni, trzeba też wyzbyć się wszystkich uschniętych, obumarłych i zgniłych roślin z tafli oczka. Należy wyczyścić wszelkie filtry i odkurzyć dno oczka. Przed zimą konieczne jest napełnienie zbiornika wodą do najwyższego punktu, jeśli w najgłębszym miejscu woda nie przekracza 80 cm rybki trzeba odłowić i przenieść do zastępczego akwarium.
 • zima – rybki pozostające w oczku wodnym, posiadającym około 1,20 cm głębokości spokojnie przetrwają zimę.Woda na pewno nie zamarznie do dna. Należy stworzyć warunki by rybki posiadały dostęp powietrza. Rolę tę zapewni nieprawdziwy przerębel w postaci pływaka z grzałką,zostawionego skimmera lub styropianu. Dla ryb zimującym w stawie wodnym trzeba zostawićrównież włączoną pompę.
 • wiosna –  przydomowe stawiki, nie są zbyt piękne po zimie. Najpierw trzeba sprawdzić czy zbiornik jest szczelny i ewentualnie uszczelnić powstałe uszkodzenia. Kolejną sprawą jest usunięcie gnijącej roślinności i  pokarmu. Warto zająć się też przesadzaniem i przeglądem roślin wodnych, często wiosną wymagają one też nawożenia. Stosować w tym celu trzeba specjalnych nawozów do roślin wodnych, ponieważ te do roślin ogrodowych mogą być niebezpieczne dla ryb. W stawie w którym zimowały ryby można w części  wymienić wodę i zacząć stopniowo żywić ryby,rozpoczynając od niedużych ilości karmy dla ryb w oczku wodnym. Ryby,jakie były przeniesione na czas zimy, można włożyć na powrót w stawie gdy tylko ciepłota wody będzie zbliżona do tej ze zbiornika zastępczego.

Jak dobierać karmę dla ryb stawowych?

Najczęstszymi gatunkami ryb utrzymywanych w oczkach wodnych są: karaś ozdobny, karp japoński, jaź i lin ozdobny. Jakich karm wymagają? Wyjaśniamy:

 • karp japoński – wymagapokarmówwysokobiałkowych z zawierających spirulinę i ingrediencje barwiące.
 • karaś ozdobny – nie sprawiająca kłopotów ryba wszystkożerna.Przyjmuje suchy pokarm w każdej postaci. Gdy zależy Ci na jej zupełnym  wybarwieniu, niezbędny będzieuzupełnienie w postaci jedzenia barwiącego.
 • jaź – ryba zjadająca wszystko. Lubi pokarmyunoszące siępopowierzchni wody.
 • lin ozdobny – ryba wszystkożerna. Uwielbia  pokarm pochodzenia zwierzęcego, który opada na dno. Chętnie zjada też paszę w formie pałeczek unoszących się na wodzie.

Warto wiedzieć,że planując utrzymywanietylko jednego typu ryb, można sięgnąć podedykowanepokarmy dla rybek stawowych odpowiadającedanemurodzajowi. Dzięki specjalnie przeznaczonym pożywienioma także zapewnieniu wymaganych warunków pod konkretny gatunek ryb osiągnąć można spektakularneefektya także świetną kondycję i wygląd rybzwierząt