Wymogi jakie powinna spełniać jakakolwiek toaleta publiczna

 Aktualnie we wszystkich miejscach publicznych musi znajdować się wydzielona toaleta, z dostępem do bieżącej wody, środków czystości oraz suszarki do rąk. Te restrykcje narzucone zostały prawnie. Masę ludzi wciąż z oporem korzysta z toalet, gdyż miejsca te przywodzą skojarzenia z syfem, brakiem porządku czy ogólną czystością pozostawiającą dużo do życzenia. Obecne przepisy prawne oraz względy sanitarno-higieniczne nie pozwalają na taką sytuację. Toalety publiczne są cykliczne czyszczone oraz utrzymywane w nienagannym porządku.

Zdarza się jednak, że toaleta w miejscu publicznym jest nieprzystosowana do osób korzystających. Zwykle problemem jest też niewielka powierzchnia, którą zajmuje, co często wywołuje problem związany z poruszaniem się po tak wykonanej łazience – zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych. Inaczej będzie projektowało się toalety dla szkół oraz pozostałych placówek oświatowych, a inaczej dla klinik a także galerii usługowo-handlowych. Ważne, aby w trakcie projektowania takiego miejsca przyjrzeć się potrzebom przyszłej grupy docelowej.

W miejscach gastronomicznych, usługowych , oświatowych a także medycznych musi znajdować się toaleta publiczna, która musi być zgodna z wymogami dotyczącymi czystości, wygody, poczucia bezpieczeństwa oraz prywatności korzystania a także posiadać stosowne urządzenia sanitarne. 

Łazienki publiczne to bez wątpienia nie tylko toalety, ale również miejsce, w którym można skorzystać z prysznica. Tego typu wyposażenie spotkać można na przykład na stacjach benzynowych przy trasach często używanych przez kierowców samochodów ciężarowych, a także na campingach czy polach namiotowych. Wyposażenie łazienek oraz urządzenia sanitarne użyteczności publicznej tego typu także powinno cechować się odpornością, starannością oraz bezawaryjnością.

Niezbędne wyposażenie do łazienek publicznych 

 Akcesoria do łazienek publicznych renomowanych producentów to szeroki wybór produktów przeznaczonych do zaopatrzenia toalet publicznych. Dla zaoszczędzenia przestrzeni i zaplanowania przestrzennej toalety publicznej, konieczne będą akcesoria do toalet, które umożliwią zapewnić ład i prządek, bez wnoszenia nieładu. Wyposażenie toalet ogólnodostępnych związane jest z aranżacją miejsca i powierzchni w nich, dlatego znajdziemy tutaj przede wszystkim stanowiska do przewijania noworodków, dozowniki do dezynfekcji, dozowniki nakładek sedesowych, pojemniki na foliowe woreczki a także pojemniki na torebki sanitarne. Urządzenia sanitarne zapewniają zorganizowaną powierzchnię łazienki a także bezproblemowe utrzymanie jej w higienicznej czystości.

Nieodzownym komponentem każdej toalety ogólnodostępnej są dozowniki do dezynfekcji. Warto przypilnować, żeby akcesoria do łazienek publicznych a także urządzenia sanitarne wyprodukowane zostały przez cenionych producentów, gdyż będziemy mieć wtedy pewność, że będą one najlepszej klasy. Zazwyczaj niedrogie zaopatrzenie łazienki jest tylko pozorne, gdyż zakup u nieznanego producenta może okazać się nieudany a urządzenia sanitarne awaryjne, w związku z czym w krótkim czasie niezbędna będzie ich zamiana na nowsze.

Powszechne jest, że funkcjonują oddzielne toalety publiczne dla pań i panów. W toaletach publicznych przeznaczonych dla kobiet montuje się miski WC, a w sanitariatach dla mężczyzn także pisuary. 

W trakcie montażu pisuarów w toalecie należy koniecznie przeanalizować odstęp pomiędzy nimi, tak, aby możliwe stało się wygodne skorzystanie z nich. W przypadku, gdy w toalecie zamontowane są dwa albo większa ilość pisuarów, poleca się, żeby chociaż jeden z nich był zamocowany na takiej wysokości, tak aby również dziecko miało go użyć. Jeżeli rozchodzi się o miski WC powinny być one zamontowane w kabinach na tyle dużych, by dawały nieskrępowanie ruchów. Odpowiednim pomysłem są również specyficzne wieszaczki łazienkowe, które dają możliwość na komfortowe odwieszenie ubrania wierzchniego. 

Zmorą damskich toalet są odwieczne kolejki. Najprostszym rozwiązaniem problemu wydłużonych kolejek do damskich toalet jest zamontowanie większej liczby kabin sanitarnych w toaletach dla kobiet. Wiąże się to niewątpliwie z potrzebą zagospodarowania zwiększonej ilości miejsca na damską toaletę, co trzeba uwzględnić już na etapie projektowania.