Międzynarodowe targi rolet i osłon przeciwsłonecznych odbywają się regularnie co trzy lata w Stuttgarcie. Jest to niezwykle istotne wydarzenie w tej dziedzinie zrzeszające ponad 1000 wystawców z całego świata. Wystawy te organizowane są na 10 halach o łącznej powierzchni 124 000 metrów kwadratowych. Każdą imprezę odwiedza ponad 65 000 odwiedzających ze 140 krajów. Producenci pokazuja innowacyjne rozwiązania w dziedzinie markiz, rolet, osłon przeciwsłonecznych, bram, drzwi oraz wiele innych. Warto wspomnieć, że część producentów czeka z pokazaniem swoich najnowszych rozwiązań właśnie na targi w Niemczech. Hale targowe ulokowane są niedaleko lotniska i autostrady, co umożliwia gościom na łatwe dotarcie na miejsce. Sporo firm, które wystawiają tam swoje produkty, to firmy zagraniczne. W 2018 na 1027 prezentujących, aż 774 przybyło spoza Niemiec.

Bogaty program ramowy targów jako gwarancja sukcesu

Program targów zaczyna się od wręczenia nagrody za Innowacyjność. Kolejnym punktem rozkładu są prezentacje Młodych Talentów, oraz R+S Update, Forum Bram i Drzwi, prezentacja Instytutu Techniki Okiennej. Dzięki pomocy organizacji partnerskiej odbyły się również warsztaty ES-SO (European Solar Shading Innovation). Należy podkreślić, że program ramowy urozmaicono o dodatkowe wydarzenia skierowane do określonych grup docelowych. Na pewno wystawy w Stuttgarcie są sposobnością do pogłębienia specjalistycznej wiedzy i wymiany doświadczeń ze specjalistami w obrębie rolet okiennych, markiz, czy drzwi. Grafik jest starannie zaplanowany, aby jak najdokładniej odpowiedzieć na wymagania rynku. Goście mogą na żywo zapoznać się z innowacjami w branży, a także przyjrzeć się rozwiązaniom w dziedzinie bezpieczeństwa, komfortu, efektywności energetycznej czy automatyzacji.

Najnowsze wydarzenia w organizacji targów?

Poprzednia edycja wydarzenia miała miejsce w 2018 roku. Zmieniono wtedy powierzchnię hali tak, aby dział „Outdoor.Ambiente.Living” miał znacznie więcej miejsca na prezentację swoich produktów. To właśnie tam hotelarstwo i gastronomia mogły pokazywać swoje nowości, ponadto w Rothausapark zorganizowano ekspozycje specjalne poświęcone zwłaszcza tej branży. Najnowsze rozwiązania w branży są na tyle elastyczne, że można je zastosować prawie w każdych rozwiązaniach architektonicznych, oraz wyróżniają nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi i szczególnym wzornictwem. Na pewno godny uwagi jest również dział „Smart Home”, na którym miało miejsce wiele wykładów oraz dyskusji. Swoimi doświadczeniami podzielili się m. in. specjaliści od rozwiązań antywłamaniowych, architekci oraz nabywcy. Na każdy dzień targów zaplanowano inny temat główny jak np.:

  • komfort,
  • ochrona antywłamaniowa,
  • efektywność energetyczna,
  • montaż nowych rozwiązań.

Dzięki temu każdy z tych tematów mógł być szczegółowo omówiony. Nie zapomniano także o kwestiach sprzedaży najnowocześniejszych rozwiązań w tej dziedzinie. Na targach w 2018 roku po raz pierwszy zorganizowano ogólnoświatowy kongres Automatic Doors. Wydarzenie to jest z całą pewnością okazją do wyznaczenia określonych standardów w branży. Przykładem mogą być rolety, które są coraz szybsze, bardziej zautomatyzowane oraz są inteligentne. W chwili obecnej rolety oprócz zapewniania bezpieczeństwa, zwiększają także efektywność energetyczną budynków. Również bramy nie zostają w tyle w tej kwestii. Dzięki zastosowaniu współczesnych rozwiązań technologicznych w dziedzinie napędów są również bardziej komfortowe. Na pewno ważnym aspektem w dziedzinie drzwi jest ochrona przeciwpożarowa i zabezpieczenia przed zadymieniem. Jeśli chodzi o zabezpieczenia przeciwsłoneczne, to w tym dziale zaprezentowano nowoczesne wzornictwo w połączeniu z nowoczesną techniką. Na pewno i w tym przypadku nie zapomniano o niezwykle ważnej kwestii jaką jest efektywność energetyczna zarówno jeśli chodzi o osłony zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Polscy producenci na targach

Targi w Niemczech są na pewno wydarzeniem ogólnoświatowym, z tego powodu nie mogło zabraknąć na nich kluczowych polskich producentów rolet, drzwi i markiz. Na targach, które miały miejsce w 2018 roku pojawiła się liczna grupa polskich dziennikarzy, odwiedzających czy wystawców. Swoją ofertę innowacyjnych rozwiązań zaprezentowało wówczas aż 39 wystawców z Polski.

Targi w 2021 roku zostały przeniesione

Targi w 2018 roku odniosły znaczący sukces, zdecydowanie przewyższając oczekiwania organizatorów, głównie dzięki zwiększeniu powierzchni wystawowych. Następna edycja miała odbyć się 3 lata później, czyli w 2021 roku. Niestety, ostatnie targi zostały odwołane przez wzgląd na na pandemię. Najbliższa edycja tego wydarzenia odbędzie się na początku 2022 roku. Po długich dyskusjach z najistotniejszymi producentami, partnerami targów oraz ze stowarzyszeniami branżowymi tak zadecydowano. Mimo wszystko w zaplanowanym czasie odbyła się elektroniczna wersja targów R+T digital. Na potrzeby branży stworzono bezpieczną platformę, która pozwoliła na wystawcom swobodny kontakt online. Dzięki temu możliwa była wymiana doświadczeń pomiędzy wystawcami i gośćmi.

Targi dla zwiedzających – organizacja wyjazdu

Targi w Niemczech od wielu lat cieszą się znacznym powodzeniem i zainteresowaniem odwiedzających. Jest to duże wydarzenie dla osób zainteresowanych najnowszymi technologiami w dziedzinie osłon przeciwsłonecznych, bram, markiz, drzwi oraz wielu innych. Systematycznie co trzy lata producenci z całego świata spotykają się, żeby zaprezentować najnowsze osiągnięcia w branży. Mimo wszystko wyjazd na tego typu wydarzenie może być problematyczny, dlatego warto skorzystać z oferty firm organizujących tego rodzaju wyjazdy. Może z tego skorzystać zarówno gość, jak i producent. Dzięki temu można być pewnym, że wszystkie szczegóły wyjazdu będą odpowiednio zaplanowane od początku do końca. Dzięki temu producent może skupić się na zaprezentowaniu wyrobów, a nie na planowaniem transportu czy noclegu.