Drewniany taras w Gdańsku może stanowić świetne uzupełnienie domu. Gustownie wykończony może służyć przez wiele lat. Jest to idealne miejsce do spędzania czasu w ciepłe dni. Można na nim organizować grille i imprezy na wolnej przestrzeni. Może to być także miejsce przeznaczone do relaksu(owi). Wygodny fotel, lektura i natura stanowią połączenie, które lubi niemal każdy. Przed tym jednak trzeba włożyć trochę pracy w przygotowanie tej przestrzeni. Jak sie za to zabrać? Z czego korzystać budując taras drewniany?

Plusy i minusy drewnianego tarasu

Taras drewniany praktycznie w każdym wypadku dodaje życia naszym domom. bywa, że w okresie wiosenno-letnim zmienia się on w centrum życia rodzinnego. Wygodna(e) nawierzchnia, przestrzenność sprawiają, że jest to miejsce uszyte(ym) pod łapania(e) promieni słonecznych.

Trzeba pamiętać, że równie ważne jest właściwe dbanie o taras(u) drewniany(ego). Taki projekt oprócz plusów posiada również wady. Warto się im przyjrzeć.

Wyjdźmy od korzyści. Oprócz tego, że taki taras dobrze się prezentuje, ma on inne godne wspomnienia przymioty. Po pierwsze jest on dosyć prosty w instalacji. Możliwe jest wykorzystać(nie) do jego tworzenia duże(ych) elementy(ów) drewna. Sprawia to, że może to być rzeczywiście szybki proces. Co więcej drewno trzyma odpowiednią(e) temperaturę. Nie jest zbyt gorące w lecie, ani za zimne w pochmurne dni. Jeśli w domu są małe dzieci, to istotną cechą jaką pełnić może taras jest amortyzacja upadków. Minimalizuje tym samym ryzyko kontuzji u malucha.

Natomiast głównym zarzutem do tarasów drewnianych jest konieczność ich impregnowania. Co pewien czas właściciel powinien zabezpieczać deski. Jest to tworzywo, który(e) wymaga środków grzybobójczych i utrzymujących go w dobrym(ej) stanie. Do tego drewno jest materiałem o najmniejszej wytrzymałości jak na taras. Słońce mogą powodować, że deski zmienia(ją) kolor. Utrzymanie go w czystości też wymaga pracy. Jeśli taras ma być wykorzystywany przez długi czas należy go zadaszyć. Pozwoli to zabezpieczyć go przed zjawiskami atmosferycznymi. Są to jednak dodatkowe koszty, przeważnie niemałe.

O czym pamiętać budując taras drewniany

Żeby taras cieszył oko jak najdłużej, warto mieć na uwadze kilku podstawowych reguł. Deski tarasowe muszą być ustawione pod należytym kątem. Trzeba je także uszczelnić. Woda, która może ewentualnie zbierać się między deskami jest mordercza dla tarasów.

Najważniejszy jest wybór odpowiedniej jakości drewna – trwałego i zdrowego. Fachowcy polecają materiał z  dębu. Cechuje je długowieczność, estetyka i rozsądna cena.

Zanim zabierzemy się za budowę tarasu musimy przygotować drewno. Deski należy równo podzielić i oczyścić. Pierwsza doza środka impregnującego musi być podana przed startem prac. Potem już po budowie drewno należy czyścić i impregnować minimum raz do roku.

Wpływ na trwałość tarasu drewnianego mają fundamenty. Fundamenty, na których będzie bazował taras muszą być wyraźnie odłączone od fundamentów domu. W odwrotnym wypadku może zostać zerwana izolacja termiczna domu. Dobrze jest tą czynność powierzyć specjaliście, gdyż jest to bardzo delikatny punkt. 

Jakie są najczęściej występujące błędy w trakcie budowy tarasu drewnianego

Niewłaściwie wykonany taras ściąga na właściciela dodatkowe wydatki i kłopoty. Dobrze jest przed budową poznać zagadnienie. Da to szansę wyciągnąć naukę z błędów innych. 

Należy zatem przykładać dużą uwagę na zespół odprowadzający wodę. Innymi słowy trzeba zadbać o odpowiednie(y) skos w stronę domu. Upewnij się także czy legary są należycie uszczelnione – tak aby nie wpadała między nie wilgoć. Taras drewniany zawsze musi być dostosowany do poziomu nasłonecznienia. Jeśli nie będzie, taras szybciej ulegnie defektom. Planując taras weźmy pod uwagę nasze i domowników potrzeby. Oszczędzi to czasu i kosztów związanych z potencjalnymi korektami.

Jeśli nie ufamy naszych(m) zdolności(om) warto zamówić firmę. Dla profesjonalistów budowa tarasu to szybka i przyjemna praca. Ty dzięki temu otrzymujesz pewność, że wszystko będzie jak trzeba.