Nie sposób nie zgodzić się, że szafa to jeden z najbardziej istotnych mebli, jakie powinny znaleźć się w każdym domu. Dlatego warto zdecydować się na taką, która spełni wszystkie oczekiwania domowników. Szafa powinna być nade wszystko funkcjonalna, ale również godnie się prezentować i nie zajmować zbyt wiele miejsca. Czy lepiej zatem zdecydować się na gotowe szafy czy szafy na wymiar?

Szafy na wymiar – rozwiązanie szyte na miarę

Przede wszystkim ważnym czynnikiem, który znacznie wpłynie na ten wybór, jest wielkość pomieszczenia oraz jego znaki szczególne, na przykład skosy. Najtrudniej będzie w przypadku małych mieszkań – wtedy bardzo dobrze wiemy, że istotny jest każdy metr kwadratowy. Stąd też trzeba zaplanować zakup szafy niezwykle dokładnie, aby później nie żałować. Oczywiście można nieustannie odwiedzać kolejne sklepy meblowe w poszukiwaniu mebla idealnego, ale w tym momencie pomocą służą szafy na wymiar.

Owszem, jest to wyjście trochę droższe od zwykłej szafy, ale szafy na wymiar cechują się tym, że można je wpasować praktycznie w każde miejsce. Niezależnie od tego, jak Twoje mieszkanie jest małe, szafy na wymiar zagwarantują, że oszczędzisz bardzo dużo miejsca i będziesz cieszyć się wygodą użytkowania oraz znakomitą funkcjonalnością tego mebla.

Dobry stolarz to postawa

Szafy na wymiar wymagają długich konsultacji ze stolarzem, który powinien przede wszystkim na własne oczy obejrzeć i zmierzyć miejsce, w którym chcemy umieścić szafę, a sam proces produkcji trwa często nawet kilka tygodni. Mimo to warto się tego podjąć i zapłacić nieco więcej, aby cieszyć się dużą wygodą podczas codziennego użytkowania szafy na wymiar. Wielu specjalistów oferuje także bardzo ciekawy wygląd proponowanych mebli.

Warto poświęcić więcej czasu, by znaleźć doświadczonego firmę stolarską. Dzięki temu zyskamy szafy na wymiar, które posłużą nam przez wiele lat. Zwłaszcza w okolicach dużych miast, takich jak np. Gdańsk, jest na prawdę dużo.

Szafy robione na wymiar są świetną możliwością do nieszablonowych przestrzeni, niewielkich pokoi, sypialni oraz holu. Wszędzie tam, gdzie odczuwasz potrzebę całkowitego wykorzystania przestrzeni możesz wstawić szafę na wymiar. Wyjątkowo istotne jest jednak prawidłowe opracowanie jej projektu. Źle zaprojektowana szafa na wymiar może być zmorą mieszkańców.

W firmie Skamo – szafy na wymiar zlecisz wykonanie szafy dopasowanej do Twoich potrzeb.

Kiedy zdecydować się na szafę na wymiar?

Szafa na wymiar będzie świetnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie wnęka jest nieszablonowych wymiarów. Przykładowo to może być skośny sufit albo miejsce pod schodami. Zastanów się nad tym rodzajem szafy jeśli masz mało miejsca i planujesz mieć szafę pod sam sufit, tak aby maksymalnie zagospodarować wolne miejsce. Dodatkowo szafa zaprojektowana na wymiar jest idealna do stworzenia wszelkiego rodzaju spiżarni lub garderoby. Zaplanuj ją również jeśli posiadasz w lokalu jakąś wnękę. Prawdopodobnie nie wykorzystasz jej jakoś inaczej, a będziesz mieć dużo dodatkowego miejsca do gromadzenia rzeczy. W takiej szafie możesz przechowywać nie tylko ciuchy i buty, ale również środki do czyszczenia, zapasy żywności albo sprzęty AGD.

Projekt szafy na wymiar – jak powinien wyglądać?

Szafę na wymiar możemy zaprojektować sami albo możemy zatrudnić do tego projektanta. Możesz naszkicować wstępny pomysł na kartce, ale dobrą alternatywą są specjalne aplikacje komputerowe, które uproszczą Ci stworzenie planu Twojej szafy.

Zależnie od pomieszczenia, w jakim będziemy ją konstruować, ale również od produktów, jakie chcemy w niej magazynować, szafa powinna mieć inny rozmiar.

Jeśli szafa ma stanąć w przedpokoju i chcesz w niej trzymać sprzęt AGD taki jak odkurzacz albo mop – zaplanuj ją trochę głębszą, zaplanuj niedużo półek, ale wstaw je większe. Jeżeli natomiast będzie to szafa na wymiar znajdująca się w sypialni, w której będziesz trzymać ciuchy – zastanów się nad drążkiem na sukienki i płaszcze na wieszakach i zwiększonej ilości mniejszych półek. Pamiętaj, że w takiej szafie wszystko może być po Twojemu i nie musisz się stopować. Możesz dodać same półki, albo uwzględnić też szuflady, w sklepach wyszukasz też różne organizery, które pomogą Ci mieć zawsze porządek.

Drzwi szafy na wymiar – jakie wybrać?

Na rynku mamy do wyboru drzwi przesuwne, otwierane oraz składane. Najpopularniejsze są te przesuwne. Ich dużą zaletą jest to, że nie zajmują przestrzeni po otwarciu. Ograniczają jednak widok na wnętrze szafy, gdyż nigdy nie będziemy obejrzeć całego środka. Drzwi otwierane nie mają tej wady, ale nie będą nadawały się do małych pokoi. Ostatnią opcją są drzwi składane, które zajmują bardzo mało przestrzeni, a dają dostęp do całej szafy na raz. Te drzwi jednak mogą się w krótkim czasie popsuć.

Jak widzisz zaprojektowanie szafy na wymiar może zająć sporo czasu gdyż jest dużo elementów, które należy wziąć pod uwagę. Mimo wszystko jest to bardzo dobra opcja zarówno do niewielkich mieszkań, jak i bardzo przestronnych domów.