Schody często pełnią istotną funkcję w domach piętrowych. Są czymś w stylu łącznika między dołem, a piętrem. W konsekwencji częstego używania, finalnie czeka jepisany im los. Z wiekiem stają się coraz bardziej podatne na ubytki czy uszkodzenia. Tocałkowicie normalne. Nie zmienia  to jednak faktu, że, porządnie zbudowane schody mogą się sprawdzać przez długi czas. Zużyciu podlega głównie warstwa użytkowa. Tą w każdej chwili można odrestaurować. Jak zrewitalizować schody w Elblągu, Gdańsku i innych miejscach? Wszędzie pojawiają się te same pytania. Spieszymy z odpowiedzią!

Od czego zacząć wymianę stopni schodowych? 

Każdy chce mieć elegancki, zadbany dom. Niestety wysłużone schody nie wyglądają estetycznie. W związku z tym, kiedy widać po nich objawy ”starości” warto pomyśleć o ich odświeżeniu.

Zdarza się, że schody nie nadają się do odświeżenia. Spróchniałe panele czy wilgoć sprawiają, że drewno bardzo szybko traci na swym blasku. W tego typu przypadkach opcją jest całkowite rozmontowanie wadliwych stopni. Usunięcie bezużytecznych desek daje szansę zorganizowania przestrzeni schodowej od nowa. Wystarczy wyczyścić warstwę podstawową i można startować

Jeśli stopnie są w przyzwoitej(ym) kondycji można pomyśleć nad ich odświeżeniem. Z użyciem odpowiednich instrumentów i środków czyszczących można zdziałać niezłe efekty. W przypadku jakichkolwiek działań – czy to związanych z wymianą stopni czy ich rewitalizacją najważniejszy jest pomysł. Fantazja potrafi tworzyć oryginalne idee. Nie tylko dobrze się one prezentują, ale również są funkcjonalne.

Wymieniasz stopnie schodowe? Zadbaj o wszystko

Wymiana stopni schodowych być wyśmienitą rozrywką. Projektowanie to zdecydowanie najlepszy(a) element tego procesu. Wymiana sama w sobie nie jest przesadnie trudna. Trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jeśli planujemy przeprowadzić transformację(i) schodów warto zrobić to dobrze. Zaczyna się od przygotowań i odnotowania wszelkich istotnych aspektów.

Ważne są wymiary schodów. Muszą mieć należycie zbalansowaną wysokość oraz szerokość. Dobrą(ym) praktyką jest dostosowanie ich do wzrostu mieszkańców domu. Wyższe osoby potrzebują szerszych stopni.

Trzeba także uwzględnić z jakiego tworzywa zbudowana jest baza. Fachowcy twierdzą, że najbezpieczniejsze są schody żelbetowe. Uznaje się je też za najbardziej funkcjonalne. Można je przerabiać według własnych gustów.

Schody bezapelacyjnie powinny być bezpiecznie. W związku z tym konieczny(a) jest montaż poręczy. Chronią one przed upadkiem. Bywa, że dzieci lub osoby starsze mają trudności w użytkowaniu schodów. Poza barierami warto zatem pomyśleć o wstawieniu chodników bądź mat antypoślizgowych. Bezpieczeństwa nigdy dosyć.

Jakich materiałów użyć?

Gdy zostanie podjęta decyzja o wymianie stopni i o tym jak mają w przyszłości prezentować się schody, czas na zebranie przydatnych materiałów.

Proces ten rozpoczyna się od wyboru rodzaju obicia schodów. Na rynku jest duży wybór produktów. Należy wybrać te, które najbardziej nam pasują.

Popularnym materiałem jest drewno. Dobrze oczyszczone i przygotowane wygląda naprawdę elegancko. Jeśli jest właściwie zaimpregnowane może spełniać swoją rolę latami. Trzeba wspomnieć, że deski sosnowe lub dębowe nigdy nie będą w stu procentach jednolite. Będzie to rzutować na ogólny wygląd schodów. Jest to kwestia gustu domowników.

Jeśli chcemy uzyskać wrażenie jednolitości, wtedy powinniśmy postawić na w panele. Są to elementy, które z powodzeniem można ulokować we wszystkich {typach(ów)|rodzajach(ów)|stylach(ów) wystroju. Potencjalne ubytki, które pojawią się na panelach dosyć łatwo naprawić. Często wystarcza wymiana jednej części, aby doprowadzić schody do ładu. Ponadto panele łatwiej jest utrzymać w czystości. Nie potrzebują też impregnacji.

Oprócz tego, do montażu potrzebny jest zestaw narzędzi i dobry klej. Mimo, że impregnacja nie zawsze jest wymagana, warto ją uskuteczniać. Czas poświęcony na tą czynność się opłaci – schody dłużej będą wyglądać jak nowe.

Wybierając rodzaju obicia schodów, dobrym pomysłem jest zapoznanie się z ofertą miejscowych producentów. Często można spotkać drewno w korzystnej cenie. Takie, kraftowo cięte drzewo fantastycznie ozdabia schody. Elbląg jest tutaj ciekawym przypadkiem. Lokalne tartaki słyną ze swojej solidności. Tamtejsze drewno charakteryzuje się wytrzymałością i pięknym leśnym aromatem.