Gdańsk jest bez wątpienia miastem chętnie odwiedzanym przez turystów. To dzięki jego położeniu nad morzem, oraz ciekawej historii. Każdego roku to piękne miasto odwiedzają tłumy turystów z Polski, a także z zagranicy. Gdańsk jest jednym z najstarszych polskich miast, mający wiele bezcennych zabytków, a także miastem gdzie zaczęła się II wojna światowa. Poza najbardziej znanymi zabytkami takimi jak Fontanna Neptuna, Ratusz, Bazylika Mariacka, Brama Żuraw, miasto posiada dużo innych mniej znanych atrakcji turystycznych. Takim przykładem mogą być przedporoża, czyli element gdańskiej architektury ulicy i domu. Mało kto wie, że przez wzgląd na nietypowe położenie Gdańska niedawno zbudowano tam wyjątkowo długie schody, bo mające aż 270 metrów długości. Łączą one ulicę Kartuską z osiedlem Paderewskiego. Po obu stronach schodów posadzona została także roślinność, która bardzo uprzyjemnia spacer. Co warto odwiedzić w Gdańsku? Gdzie można się „wdrapać”, aby podziwiać panoramę Gdańska i okolic?

Gdańsk i jego historia

Za początki miasta uważa się IX w. Gdańsk jest miastem mogącym poszczycić się dynamiczną historią, często zmieniając kraj do którego przynależy. Przez pewien czas miasto było w rękach Brandenburczyków, aby następnie zostać przejęte przez Krzyżaków. Pod ich władaniem pozostało przez kolejne 150 lat. Królem, który włączył Gdańsk do Polski był Kazimierz Jagiellończyk. Wówczas też nadał kilka praw, m.in. prawo do bicia monety. Na pewno miasta nie ominęły także rozbiory Polski, kiedy to ponownie musiał przejść w obce ręce. Następnym znaczącym momentem w historii był wybuch II wojny światowej, kiedy to 1 września 1939 roku niemiecki pancernik zaatakował Westerplatte. Wtedy miasto zaczęło przynależeć do III Rzeszy. Po zakończeniu wojny został sprawnie odbudowany, rozwijał się przemysł a także gdański uniwersytet. Następnym kamieniem milowym w historii Gdańska był wybuch strajku pracowników Stoczni Gdańskiej, narodzenie Solidarności na czele której stanął Lech Wałęsa ,a także upadek komunizmu.

Symbol Gdańska- Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka znana jest również jako Korona Gdańska. Bazylika jest trzecią co do wielkości budowlą na świecie, której ściany całkowicie wybudowane zostały z cegły. Bazylika zaprojektowana jest w stylu gotyckim, typowym dla miast nadbałtyckich. Jest to na pewno dobrze znany symbol Gdańska. Bazylika Mariacka jest chętnie zwiedzana przez turystów nie tylko przez wzgląd na ujmującą architekturę i ciekawą historię. To co przyciąga przyjezdnych jest z pewnością wieża z tarasem widokowym, z którego rozpościera się widok zapierający dech w piersiach. Na górę prowadzi aż 409 schodów! Do połowy wspinaczki są one wąskie i kręte, aby następnie zmienić się w wyjątkowo obszerne. W drodze na taras można także obejrzećć dwa dzwony- Gratia Dei oraz Ave Maria. Warto wspomnieć, że  nie są to byle jakie dzwony- Gratia Dei waży niemal 8 ton, Ave Maria natomiast 2,5 tony. Z wieży można oglądać wyjątkowe sklepienia z góry, oraz przy dobrej, bezchmurnej pogodzie widoczny jest Tczew i Hel. Na pewno wysiłek, jaki trzeba włożyć w przebycie takiej ilości schodów jest warty tego, co można zobaczyć na szczycie.

Wyjątkowa architektura miasta- przedproża

Ciasna zabudowa Gdańska nie sprzyjała powstawaniu miejsc, gdzie mieszkańcy mogliby urządzać spotkania towarzyskie. W Gdańsku nie ma rozbudowanych parków, jedynym rozwiązaniem byłaby zajmująca dużo czasu wycieczka na przedmieścia. Z pomocą przy rozwikłaniu tego problemu przyszli architekci wymyślając tzw. przedproża. Są to tarasy wychodzące przed elewację budynku. Ich wielkość umożliwiała swobodne spotkania towarzyskie. W czasie sprzyjającej pogody to właśnie tam lokatorzy kamienic spędzali czas wolny. Przedproża pełniły także funkcję bezpiecznych placów zabaw dla dzieci. Konstrukcja ograniczona jest balustradą i można dostać się tam przy pomocy schodów. Obok większości przedproży budowano zwykle wejście do piwnicy. Przedproża były także sposobem na radzenie sobie z wysokim poziomem wód gruntowych. Parter budynku zazwyczaj budowano nieco wyżej niż standardowo, a wejście do budynku prowadziło przez przedproża. Uznaje się, że powstanie tej nietypowej architektury przypada na XV wiek. Czasami przedproża zabudowywano i zadaszano, aby zwiększyć przestrzeń sklepu znajdującego się w kamienicy. Oczywiście projekt przedproży różnił się w przypadku bogatych kamienic i ich biedniejszych odpowiedników. W przypadku uboższych dzielnic balustrady były bez dekoracji, w bogatszych natomiast dekorowano je pięknymi rzeźbami z kamienia. 

Góra Gradowa- miejsce warte odwiedzenia

Oprócz niezwykle popularnej Bazyliki Mariackiej, która znana jest także jako punkt widokowy, można zobaczyć także mniej znaną Górę Gradową. Miejsce to pełni także funkcję punktu widokowego. Góra Gradowa wysoka jest na 50 m, na szczycie której są liczne bunkry do celów obronnych. Z tego powodu jest to idealne miejsce dla fanów bunkrów. Są tam także inne ciekawe miejsca jak np. interaktywne centrum naukowe wybudowane specjalnie dla dzieci. Góra Gradowa umiejscowiona jest we wschodniej części miasta, tuż za stacją kolejową. Powstały na szczycie w 2000 roku Krzyż Milenijny jest nocą podświetlony, co stanowi szczególnie piękny widok. Warto przyjechać do Gdańska, aby pobyć w nim kilka dni, bo weekend to na pewno za mało, szczególnie jeśli chodzi o odkrywanie nietypowych, mało popularnych atrakcji turystycznych.