Dziki słyną ze swoich wielkich gabarytów i siły. Mimo, że ich naturalne otoczenie stanowią lasy, nieraz można je spotkać w pobliżu miejsc zamieszkanych przez człowieka. Trzeba na nie uważać, gdyż mogą być niszczycielskie dla naszych gospodarstw.

Dziki plądrujące sady i ogrody to zjawisko dosyć często spotykane. W poszukiwaniu pożywienia wparowują na działki siejąc popłoch. W zasadzie jedynie ogrodzenia betonowe skutecznie je stopują.

Co można zrobić aby ochronić swój dobytek przed żywiołem jakim są dziki? Oto kilka metod.

Jak zatrzymać dzika?

Za najlepszy sposób ochrony swojej(go) terenu uznaje się ustawienie odpowiednich urządzeń barierowych. Można spotkać wiele rodzajów zapór. Żeby w sposób porządany postawić się dzikom ogrodzenie musi być trwałe.

Dlatego, powszechnie w obszarach obficie zalesionych stosuje się ogrodzenia betonowe. Ich odporność powoduje, że groźne zwierze nie jest w stanie ich sforsować. O ile z siatką czy nawet drewnianym płotem dzik jest w stanie sobie poradzić, o tyle ogrodzenia betonowe efektywnie będą blokować jego zakusy.

Na niektórych działkach spotkać można również ogrodzenia elektryczne. Prąd pozwala odstraszyć dzika i daje gospodarzowi spokojny sen. Ale stosowanie tego rodzaju barier uważane jest za niehumanitarne. W ochronie swojej własności nie chodzi wszak o to by zabić dzika. Wobec tego bardziej ludzkim rozwiązaniem wydają się ogrodzenia betonowe.

Jak się zachować spotykając dzika?

Przy spotkaniu z dzikiem najważniejszą regułą jest zachowanie spokoju. Niewątpliwie nie jest to łatwe zadanie, jednak utrzymanie strachu w ryzach pozwoli nam wyjść z takiego spotkania bez uszczerbku na zdrowiu.

Należy unikać zamaszystych ruchów i podnoszenia głosu. Najlepiej jest obserwować zwierzynę z dystansu – często dziki same decydują się opuścić dany teren. Huki mogą być pomocne w wyganianiu zwierzęcia.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Kiedy mieszkamy obszary, w których występują dziki, warto pomyśleć o odpowiednim ogrodzeniu posesji. Taka(ie) profilaktyka pozwoli nam w przyszłości uniknąć ewentualnych nerwów.

Po pierwsze nie powinniśmy trzymać pożywienia na zewnątrz. Zapachy mogą przyciągać dziki. Wygłodniałe zwierzęta bardzo sprawnie potrafią sobie dawać radę z różnymi przeszkodami.

Kolejną ważną rzeczą są zapory. Jak wspomniano wyżej, ogrodzenia betonowe wydają się w tym przypadku najbardziej akuratne. Są humanitarne, a przy tym skuteczne.

Rozglądając się za tego rodzaju barierą warto skonsultować się z specjalistą. Nie tylko doradzi nam on odpowiedni rodzaj ogrodzenia, ale również je zaprojektuje i pomoże je postawić. Ogrodzenia betonowe mają wytrzymałość, która pozwala im trwać latami.