Energia cieplna używana jest do nagrzewania budynków oraz wody użytkowej. Obejmuje ona najczęściej znaczną część zapotrzebowania energetycznego budynku. Może być wytwarzana i dostarczana do budynku przy pomocy różnych sposobów i źródeł. Jakie są źródła energii cieplnej? Co to jest energia odnawialna? Jakie występują typy metod grzewczych?

Źródła ciepła w Twoim domu – jakie masz możliwości?

Do źródeł energii cieplnej zaliczamy: gaz ziemny, olej opałowy, energię słoneczną, energię elektryczną oraz ekologiczną energię cieplną. Czym wyróżniają się poszczególne źródła?

  • ekologiczna energia cieplna – pompy ciepła czerpią energię geotermalną lub ciepło wód gruntowych. Energię cieplną można pozyskać za bezpłatnie aż w 75 %  z otoczenia, tylko pozostałe 25% trzeba kupić w postaci prądu. Uzyskiwanie energii cieplnej z natury to ogrom zalet. Przy tym typie ogrzewania nie wytwarza  się dwutlenek węgla, jest to niekończące się źródło energii, koszty ogrzewania są niewielkie, nie jest się uzależnionym od dostawców energii. Istotne jest tu korzystanie z fachowego serwisu jak np. serwis vaillant w Krakowie oraz solidna termoizolacja budynku.
  • gaz ziemny – jest wydajny, wydziela bardzo niskie ilości CO2 w stosunku do innych źródeł kopalnych, w czasie spalania nie powstają popiół i sadza, gaz nie wymaga miejsca na składowanie. Używanie gazu można dowolnie zestawiać z odnawialnymi źródłami energii. Maszyny grzewcze stosowane do gazu nie wymagają dużo miejsca.
  • olej opałowy – ma wysoką wartość opałową,można do niego dodawać nawet do 20% biopaliwa,które jest odnawialne. Olej opałowy swobodnie można połączyć z odnawialnymi źródłami energii. Podczas trwania niskich cen warto zrobić spory jego zapas i dzięki temu sporo zaoszczędzić. Żeby używać oleju opałowego wymagane jest posiadanie sporego zbiornika, magazynu podziemnego lub nadziemnego a także dobry system przeciwpożarowy oraz ochronę przed zalaniem.
  • energia słoneczna – jest darmowa i niewyczerpalna, nie emitujeCO2, można ją dołączyć do uprzednich źródeł energii cieplnej. By korzystać z energii słonecznej trzeba mieć miejsce odpowiednie dla kolektorów. Istotne żeby było ono wciąż nasłonecznione, najkorzystniej jest gdy zamontuje się je od strony południowej.
  • energia elektryczna – doskonale sprawdza się jako dodatek do innych sposobów ogrzewania bądź jako jedyne. Stosowanie wyłącznie prądu jako źródła ogrzewania odbywa się wyłącznie w budynkach tymczasowegopobytu jak przykładowo domki letniskowe bądź tam, gdzie montaż innych metod jest niemożliwa bądź nie opłaca się. Zaletami są tuniewielkie koszty instalacji oraz sprzętów. Sprzęty te nie wymagają też zbyt wielemiejsca. 

Energia odnawialna

Gaz ziemny, ropa naftowa czy węgiel to złoża kopalne, jakie powstawały przez wiele milionów lat. Złoża tych źródeł wyczerpują się a co za tym idzie ich kwoty sukcesywnie wzrastają. Należałoby zastanowić się nad energią odnawialną, która może uzupełnić albo całościowo zastąpić paliwa kopalne. Do odnawialnych źródeł energii wliczają się między innymi: energia słoneczna i geotermalna. Aby w pełni wykorzystać efektywność tych niekończących się źródeł energii potrzebna jest nowoczesna technologia. Zaawansowane technologie systemów solarnych oraz pomp ciepła jakim jest przykładowo system i serwis vaillant, zapewniają wysoką efektywność skorzystania z odnawialnych źródeł energii. Zdecydowanie się na korzystanie w głównym stopniu z energetyki odnawialnej, to nie tylko oszczędność ale teżdbałość o środowisko naturalne.

Jakie rozwiązania grzewcze istnieją na rynku?

Na metodę grzewczą składają się takie rzeczy jak: wytwarzanie ciepła, jego dystrybucja orazsprawne rozdzielenie do poszczególnychpokoi. W zależności od tego na jakie źródło energii cieplnej się zdecydujemy, trzebawybrać do niego dedykowany system grzewczy. Należą do nich między innymi: 

  1. kotły olejowe – w nowych kotłach użyte jest prawo kondensacji. Oznacza to że oprócz spalanego oleju,wykorzystywane jest też ciepło, które przy tradycyjnej technice grzewczej marnowało się.
  2. kotły gazowe – to  prawiebezobsługowe i dość tanie rozwiązanie. Zasilane gazem, oprócz ogrzewania pomieszczeń może też podgrzewać wodę użytkową. Dzielimy je na kotły jedno- i dwufunkcyjne.
  3. pompy ciepła to urządzenia grzewcze stosujące energię ze źródeł odnawialnych czyli z wody,słońca lub powietrza.Działanie pomp polega na przemianach fizycznych jak np. parowanie,skraplanie,sprężanie i rozprężanie.
  4. piece na prąd – są bardzo wygodne w użyciu i tańsze od kotłów olejowych czy gazowych. Nie potrzebują dużo miejsca, najczęściej są w wersji stojącej i wiszącej.Nie wytwarzają spalin ani dwutlenku węgla. Źródłem ciepła jest w nich zazwyczaj grzałka w osłonie np. stalowej lub mosiężnej, chroniąca przed kontaktem z wodą. To ile jest grzałek w kotle wpływa na moc pieca.
  5. fotowoltaika – przy jej użyciu wytwarzany jest prąd użytkowy można też ogrzać wodę użytkową oraz dom.Systemy te są zupełnie bezobsługowe i bezpłatne w eksploatacji.

Bez względu na to jakie rozwiązanie wybierzemy, warto dbać o dobry stan sprzętów przez regularne serwisowanie, świetnym rozwiązaniem jest np. serwis vaillant. Decydując się na system grzewczy do budynku, należy zwrócić uwagę nie tylko na sprawy cenowe ale teżzwiązane z ekologią.