Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to lotne związki, pozyskiwane z różnych elementów roślin (wszystko zależy od tego, z jaką rośliną mamy do czynienia). Są one co roku popularniejsze i z tego względu jest ich na rynku już bardzo dużo. Dla dużej części z nas stanowią źródło odporności i zdrowia (szczególnie dla naszych górnych dróg oddechowych) oraz bez zarzutów sprawdzają się w trakcie chwili relaksu (zwłaszcza dzięki walorom zapachowym). Tak właśnie mamy możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym.

Jakie zalety da nam mieszanie olejków eterycznych?

Jest dużo taktyk na mieszanie olejków eterycznych ze sobą. Jakie niesie to ze sobą korzyści? Poza walorami zapachowymi, które możemy dostosować do osobistych preferencji, jest jeszcze jedna zaleta – wzmocnienie działania aromaterapii. Taki efekt uzyskamy kiedy połączymy między sobą oleje o identycznych lub bardzo podobnych właściwościach. Dużo oczywiście jest zależne od tego, jaki efekt nas interesuje i co jest dla nas najważniejsze. Odpowiednie dopasowanie olejków do naszych upodobań pozwoli nam czerpać garściami z dobroci, jakie mają w sobie. Możemy też nabyć zestawy olejków eterycznych.

W jaki sposób łączyć olejki eteryczne?

Zależy od tego, co chcemy „wycisnąć” z naszych olejków eterycznych na takim ich połączeniu powinniśmy się skupić. Przed połączeniem ze sobą różnych olejków należy pamiętać o paru kluczowych zasadach, które pomogą nam skutecznie łączyć ze sobą różnorodne rodzaje olejków:

 • Najlepiej będzie, jeśli olejki będą łączone w ich grupach gatunkowych; np. cytrusy z cytrusami).
 • Zaczynając swoją przygodę z olejkami eterycznymi nie dajmy się ponieść fantazji za bardzo – lepiej będzie, jeśli rozpoczniemy od mniejszej ilości składników, np. od 1 do 5-6 olejków, tak, by poczuć się pewnie w adekwatnym ich łączeniu.
 • Gdy mamy potrzebę używaćolejków w zakresie leczniczym o tym, by dopasować je w taki sposób, by ich właściwości się wzajemnie uzupełniały.
 • Gdy chcemy uzyskać, trwalszy i różnorodny zapach nie zapominajmy o mieszaniu olejków w taki sposób, aby współgrały ze sobą pod względem trwałości – dobrze jest łączyć olejki o krótkim czasie utrzymywania z takimi, które utrzymują się dłużej.

Dobre połączenia olejków eterycznych

Dużo osóbkoncentruje się na tym, jakie olejki eteryczne najlepiej do siebie pasują. Skupmy się, w takim razie na najbardziej popularnych, sprawdzonych oraz skutecznych połączeniach. Są to:

 • Cyprys – bergamota + drewno cedrowe + cytryna + jałowiec + kardamon + lawenda, majeranek + mandarynka + pomarańcza,
 • Lawenda – bazylia + bergamotka + cedr + cyprys + cytryna + eukaliptus + grejpfrut, drzewo herbaciane + kardamon + trawa cytrynowa + limeta + majeranek + mięta pieprzowa + kwiat pomarańczy oraz sama pomarańcza.
 • Limeta – bazylia + olejki cytrusowe + gałka muszkatołowa + lawenda + kwiat pomarańczy.
 • Mandarynka – bergamota i inne olejki cytrusowe + cynamon + gałka muszkatołowa + jałowiec + lawenda + geranium + szałwia muszkatołowa.
 • Melisa – olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + majeranek + geranium + rozmaryn + róża + rumianek + tymianek.
 • Różane drzewo – wszystkie olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + paczuli + kwiat pomarańczy + róża + sandałowiec.
 • Rumianek – bazylia + bergamotka + jaśmin + lawenda + majeranek + róża + szałwia muszkatołowa.
 • Sandałowiec – bergamota + cedr, jaśmin + lawenda, paczuli + drzewo różane.
 • Sosna – cedr + cytryna + eukaliptus + drzewo herbaciane + jałowiec, lawenda + mięta pieprzowa + rozmaryn.

Każde z wyżej wymienionych połączeń jest znane oraz rekomendowane.Powinniśmy dopasować zapachy oraz każde mieszaniny do indywidualnych preferencji. Daje nam to możliwość, odczuć najwięcej satysfakcji oraz zalety korzystania z olejków eterycznych. Nie zapominajmy, że ważna w procesie zakupu i mieszania olejków jest osobista przyjemność.