Jeżeli zastanawiałeś się kiedykolwiek nad zmianą okien, albo zacząłeś budowę domu i stoisz przed wyborem jakie ramy okienne wstawić, to dobrze trafiłeś. Z pewnością jesteś świadomy, że w sklepach są różne modele okien. Segregujemy je ze względu na technikę montowania, otwierania i przeznaczenie, lub na materiał wykonania. Wyróżniamy więc okna plastikowe i drewniane, które mogą dzielić się na tradycyjne, dachowe i balkonowe. Skoncentrujmy się jednak na materiale i sprawdźmy, który produkt jest dla Ciebie lepszy.

Okna drewniane i z plastiku, do jakiego stylu pasują?

Okna plastikowe są ogólnodostępne i ze względu na sposób wytwarzania dostaniesz je tylko w uniwersalnych wymiarach. Z reguły są w kolorze białym, ale na rynku dostępne są farby i folie, które umożliwią Ci metamorfozę i zgranie ich z wnętrzem. Okna z PCV będą więc doskonałe do stylu loftowego czy nowoczesnego.

Ramy drewniane wyróżniają się naturalnym wyglądem. W zależności od efektu jaki pragniesz otrzymać możesz skorzystać z najpopularniejszego drewna sosnowego albo pomyśleć o bardziej prestiżowej jodle lub świerku.

Jeżeli przymierzasz się do zakupu okien drewnianych to wiedz, że idealnie wpasowują się w rustykalny styl i współgrają z drewnianymi detalami domu. Oprócz tego okna drewniane możesz kupić w każdym kształcie i rozmiarze. W odróżnieniu od okien plastikowych sprawdzają się przy dużych przeszkleniach.

W Pruszkowie postaw na Krakok.

O czym warto pamiętać kupując okna plastikowe

Jeżeli dalej zadajesz sobie pytanie, które okna wybrać to na pewno zaciekawi Cię aspekt finansowy. Cena okien z PCV z całą pewnością jest korzystniejsza. Ramy są wytrzymałe i praktyczne, nie ma potrzeby ich konserwować. Okna są rzecz jasna odporne na wilgoć i pogodę. Niestety kiedy użyjemy ram z tworzywa sztucznego, nie możemy ich potem naprawić lub odnowić. Jeżeli okna zużyją się, albo ulegną zniszczeniu, konieczne będzie wymienienie ich. Dodatkowo powinieneś wziąć pod uwagę, że potrafią one zmienić kształt z powodu zmian temperatury albo zżółknąć w wyniku intensywnego nasłonecznienia.

W Otwocku i Mińsku Mazowieckim doświadczona firma od okien to https://stolares.eu/index.php/okna/.

Jakie cechy okien drewnianych sprawiają, że są one dla Ciebie

Ponieważ znamy już zalety i wady plastiku to przyjrzyjmy się oknom drewnianym. Ramy charakteryzują się trwałością, są twarde, nie naprężają się i są bardzo łatwe w naprawie. Drewno znacznie lepiej niż PCV znosi różnicę temperatur i zapewnia lepszą izolację akustyczną.

Okna drewniane też posiadają wady. To co różni je od plastiku to konieczność renowacji. Drewniana rama minimum trzy razy w roku musi być myta i zabezpieczana pastą dedykowaną do drewna. Raz w roku wymagane jest skontrolowanie stanu lakieru i potencjalnych wad. Drewno za to, w przeciwieństwie do PCV zazwyczaj nie zmienia kształtu i koloru. Weź pod uwagę, że jeżeli zajmiesz się materiałem jak należy i będziesz regularnie konserwować produkt, to okna będą Ci służyć nawet kilkadziesiąt lat.

Zanim podejmiesz decyzję zastanów się czy wolisz wydać mniejszą sumę, ale w niedalekiej przyszłości być gotowym na ponowną wymianę. Może jednak chcesz zapłacić 10-15% więcej i wejść w posiadanie przyjaznego dla środowiska produktu. Równie ważny jest czas jaki poświęcisz na pielęgnację ram. Jeżeli przewidujesz, że nie znajdziesz chwili na cykliczne mycie i konserwację, pomyśl, czy nie lepiej zainwestować w okna plastikowe i okleić je tak aby pasowały do wystroju wnętrz.