Okna są dla większości osób zwykłym elementem budynku i niekoniecznie interesuje nas ich historia albo jak mogą wyglądać w dzisiejszych czasach. Ważna dla nas jest ich szczelność oraz funkcja dekoracyjna. Czy jednak wiecie od kiedy w dziurach w ścianie są stosowane takie okna, jakie znamy? Albo jaką jeszcze funkcję mogą spełniać oprócz przepuszczania promieni słonecznych do domu? Mało kogo interesują ciekawostki o oknach i szybach, a naprawdę jest to temat warty uwagi.

Ciekawostki o historii szkła

Szkło wynaleziono jakieś 5 tysięcy lat temu, jednak w tamtych czasach jego produkcja była bardzo przypadkowa. Ludzie w tamtych czasach nie wiedzieli do czego może nadawać się szkło i tworzyli z niego niewielkie dekoracje, które miały taki kolor i kształt jaki akurat wyszedł i nie przechodziło przez nie światło. Dopiero jakiś czas później zauważono, że można z niego robić taki kształt, jaki tylko się chce. Dzięki temu zaczęły powstawać talerze ze szkła.

Czy wiesz, że przed wynalezieniem szklanych szyb, budynki w większości nie miały wcale dziur w ścianach? Wszystko dlatego, że nie było żadnego innego materiału, który dałoby się zastosować jako osłonę przed zimą. Dopiero mniej więcej w 100 roku naszej ery pojawiło się szkło okienne. Oczywiście nie były to okna plastikowe lub okna drewniane, które znamy dzisiaj. Produkowane wtedy szkło nie było w pełni przezroczyste, ale można nazwać je mętnym. W ten sposób do budynków wpadało niewiele promieni słonecznych. Historia szyb okiennych w Polsce sięga z pewnością XIII wieku, ale to też nie były takie okna jakie mamy aktualnie. Możemy powiedzieć, że pierwsze, podobne do dzisiejszych, szyby okienne zaczęły powstawać w XIV wieku, ale na większą skalę produkowane były gdzieś między XIX a XX wiekiem. Były to oczywiście szyby w drewnianych ramach. Okna plastikowe pojawiły się w sklepach dopiero w drugiej połowie XX wieku, a w Polsce swoją popularność zyskały w połowie lat 70 XX wieku.

Interesujące okna na świecie

Od dawna wiadomo, że okna, które posiadamy w domach różnią się niezwykle od tych, które możemy podziwiać w świątyniach. To właśnie w świątyniach najczęściej widzimy kolorowe witraże, które są warte podziwiania. Głównie dlatego to one są najbardziej znanymi oknami na świecie. Jednymi z najczęściej podziwianych są okna z witrażami w barcelońskiej katedrze. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu okna w takim rozmiarze i barwie nie występują często. Kolejnym budynkiem z pięknymi oknami jest Kaplica Dziękczynienia w Dallas. Ten budynek ma spiralę z okien, która pnie się aż do sufitu. Ciekawe okna bywają nie tylko w świątyniach. Doskonałym tego przykładem jest Holenderski Instytut Dźwięku i Wizji, który składa się niemal w całości ze szklanych paneli. Każda szyba ma inną barwę i dzięki temu wygląda trochę jak ekran telewizora. Jeśli będziecie w pobliżu Hilversum to obowiązkowo zobaczcie z bliska ten niezwykły budynek! Jeszcze innym przykładem ciekawego zastosowania okna jest chińskie Akwarium w Parku Rozrywki w Zhuhai. To właśnie tam gigantyczna szyba oddziela ludzi oglądających Akwarium od 49 milionów litrów wody z morskimi zwierzętami!

Czy wiesz co jeszcze można zobaczyć na oknie?

Powoli przyzwyczajamy się do inteligentnych sprzętów w domach. Coraz częściej decydujemy się żeby zdalnie kierować odkurzaczem, zapalać i gasić światło albo odsłaniać i zasłaniać rolety. Nie jest dla nas jednak oczywiste, że istnieją inteligentne okna. Na czym polega działanie SmartWindow? Posiadając taką szybę nie musimy mieć w zasadzie osobnego telewizora. To właśnie na szybie możemy włączyć serial albo program telewizyjny. To co ciekawe to, że inteligentną szybę łączy się z komputerem albo innym sprzętem przy pomocy WiFi, Bluetooth, a nawet przez USB. Interfejs telewizora w szybie jest dotykowy i na pewno dziwi swoją użytecznością.

Post powstał we współpracy z producentem okien drewnianych z Krakowa