Duża ilość osób mieszkających w domkach wolnostojących korzysta z pieców ogrzewanych rozmaitymi typami paliw opałowych. Na polskim rynku jest ich wiele, dlatego osobom nie zainteresowanym tym tematem może być trudno wybrać coś dla swojego domu. Choć szeroki wybór z początku może być kłopotliwy, to w rzeczywistości nie jest to tak skomplikowane. W tym wpisie dowiesz się o wszystkim na temat charakterystyki pelletu i ekogroszku.

Pellet – czym się charakteryzuje?

Pellet to granulat drobnej wielkości o kształcie walców lub malutkich kulek. Jego wymiary to najczęściej 6-8mm. Wartość kaloryczna pelletu waha się w granicach od 24 do 29 MJ/kg (megadżule na kilogram). Pellet to jeden z bardziej ekologicznych i wartych uwagi sposobów na ogrzanie domu. Jego wartość opałowa jest porównywalna do wartości opałowej drewna – w ich produkcji wykorzystuje się odpady z drewna bez żadnych dodatków chemicznych. Cena pelletu rozpoczyna się już od około 850zł za tonę.

Ekogroszek – charakterystyka

Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego pozyskiwany z węgla kamiennego. Aby uzyskać ekogroszek z węgla należy go pokruszyć, przesiać, a następnie przepłukać. Zaskakująco ekogroszek w odróżnieniu do węgla kamiennego jest dużo bardziej ekologiczny, wydajny, a również łatwiejszy w obejściu. Ekogroszek, podobnie jak pellet, jest nieduży – rozmiar jego ziarenek waha się w granicach od 5 do 25mm. Jego wartość kaloryczna to minimum 26MJ/kg, co jest jedną z najwyższych wartości wśród dostępnych typów paliw. Pozostawia niewielką ilość pyłów, jak i popiołu. Jednakże zanim postawisz na ekogroszek upewnij się, że nie został podrobiony. Ze względu na rosnącą popularność ekogroszku, na rynku pojawiają się podrabiane produkty, które są mieszaniną niskiej jakości miału węglowego z dodatkowymi, nieokreślonymi domieszkami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy kupnie paliwa opałowego? Łódź i okolice

Warto wiedzieć, że dużo firm produkujących pellet oferuje produkty z dostawą do domu. Z uwagi na to nie będziesz musiał się martwić o zorganizowanie transportu samodzielnie. Pellet zostanie dostarczony prosto pod Twój dom. Zatem zanim zdecydujesz się na kupienie pelletu – sprawdź dokładnie ofertę danej firmy.