Ekosystem ryb jest intrygujący(e). Praktycznie w każdym miejscu można spotkać pasjonatów z wędką w dłoniach. Łowią wszędzie gdzie jest to dozwolone – w stawach, jeziorach, na morzach, oceanach. Jest także dosyć sporo ludzi, którzy(e) trudnią się hodowlą ryb. Od stworzeń akwariowych, do ryb hodowanych w przydomowych oczkach wodnych. Ryby, podobnie jak inne zwierzęta domowe potrzebują odpowiedniej opieki. Hodowca musi też wiedzieć, które z nich będą się dobrze czuć w tego typu stawie. Musi też wiedzieć, jaka pasza dla ryb stawowych będzie smakować nowym lokatorom oczka wodnego.

Charakterystyka stawów ozdobnych

Warto zacząć od tego, czym konkretnie są stawy ozdobne. Są tto naturalnymi lub sztucznymi zbiornikami wodnymi zajmującymi niewielką powierzchnię. Możliwe jest wybudowanie takiego akwenu w granicach nieruchomości, której jest się właścicielem. Zadaniem oczek wodnych jest najczęściej funkcja dekoracyjna.

Gospodarz indywidualnie wybiera jak będzie wyglądać jego oczko wodne. Podejmuje także wybór o tym, co będzie tworzyć jego mikrosystem. Chodzi tu o roślinność i zwierzęta, które będą w nim mieszkać. Oczywistym jest, że łączy się z tym odpowiedzialność. Aby oczko wodne mógł być chlubą dla domowników trzeba go pilnować. W przeciwnym razie jego kondycja się pogorszy.

Jakie rybki są najlepsze do stawu ozdobnego?  

Kwestia, które(a) pojawia się na samym wstępie, to które ryby wybrać w stawie ozdobnym. Wybór jest gigantyczny. Przecież jest tak wiele gatunków ryb. Ze względu na raczej niewielki metraż tego rodzaju stawów, zwierzęta, które będą w nim pływać również muszą być małych rozmiarów.

Biorąc najpierw na tapet małych(e) ryb(y) stawowych(e), warto wziąć pod rozwagę karasiu(a) pospolitym(ego). Są to ryby niezwykle popularne wśród hodowców. Karasie świetnie czują się w nawet małych stawach. Co więcej, karasie należą do ryb dosyć wytrzymałych. Potrafią sobie dać radę w niskich temperaturach i mają małe zapotrzebowanie na tlen. Jeśli chcemy dodać trochę koloru naszemu stawowi, dobrą ideą mogą być welony. Charakteryzują się one pomarańczowo-czerwonym ubarwieniem. Także jazie zdają się dobrym wyborem. Mogą one tolerować różne niekomfortowe warunki. Nie jest im straszna też zanieczyszczona woda. Do stawów ozdobnych wybiera się jazie złote – ich barwy potrafi dodać urok praktycznie każdemu zbiornikom(wi).

Większych rozmiarów ryby również mogą się odnaleźć w stawie. Z większych osobników popularnym wyborem okazują się karpie i amury białe. Karpie osiągają długość nawet 90 cm. Okazują się one bardzo przywiązującymi się istotami. Szybko przyzwyczajają się właściciela i okazują to podpływając do niego w trakcie karmienia. Trzeba być świadomym, że karpie nie zawsze znoszą obecność innych gatunków ryb w stawie. Interesującą rybą jest amur. Jest to jedna z niewielu ryb, która potrafi się dogadać z karpiem. Amury są także pożyteczne i dbają czystości stawu poprzez wyjadanie(ją) nadmiar roślin w oczku.

Zadbaj o swoje ryby

Kiedy już zdecydujemy kupić ryby do naszego zbiornika, należy również pamiętać potrzebę dbania o nie. Dobrze jest zainteresować się jakie rzeczy trzeba robić wokół stawu. Potrzebna jest filtracja wody i ogólne dbanie o czystość. 

Innym(ą) kluczowym(ą) aspektem jest karmienie ryb. Żeby miały zagwaramtowany(ą) {możliwość|prawidłowy rozwój(u) potrzebna jest wysokiej jakości karma dla ryb stawowych. Karma powinna obfitować w białka pochodzenia roślinnego. Musi być też odpowiednio zbilansowana. Rynek odpowiada na popyt i sprzedaje gotowe mieszanki pasz granulowanych i nie tylko. Przed kupnem dobrym pomysłem jest skonsultować(nie) się z przedstawicielem hurtowni. Z pewnością są to ludzie kompetentne, które pomogą postawić na karmę sugerowaną dla naszych ryb. W większości są to pasjonaci, którzy dysponują ogromną wiedzą(e).