Nie można zaprzeczyć, że drewniane okna mają swój czar. Drewno jest materiałem, który pozwala osiągnąć naprawdę ładny wizualnie efekt. Okna drewniane są produktem stosunkowo drogim i wymagającym należytej konserwacji. Ich przygotowanie jest również czasochłonnym zajęciem.

Mimo ceny i wymagań jakie drewno nakłada na posiadacza, wciąż nie brakuje chętnych na tego rodzaju styl.

Dziś, kiedy mamy do czynienia z nowoczesnym stylem architektonicznym, trzeba sporo wyobraźni by dopasować drewniane okna do całościowego kształtu budynku. Okna drewniane w Krakowie bowiem, kojarzą nam się na ogół ze starszymi budynkami. Ale mogą się również elegancko komponować w nowoczesnym designie.

Drewniane okna nie dla wszystkich?

Nowoczesne budownictwo cechuje się specyficznymi formami architektonicznymi. Zwraca się uwagę na nieszablonowe formy. Mieszkańcy mieszkań budowanych w nowoczesnym stylu kładą nacisk na przestronne witryny, które pozwalają dobrze doprowadzić słońce do wnętrza. W tym celu stosuje się dużo szkła i kreuje przeszklone przestrzenie.

Nowoczesne budownictwo wysoko stawia też ekologię i zapotrzebowanie energetyczne(ą) domostwa. Ważne jest to z jakich materiałów i przy zastosowaniu jakich technik budynek powstaje.

Drewno jako naturalny materiał mogłoby się dobrze wpasowywać w ten trend. Wszak jest zeroemisyjne i w stu procentach naturalne. Jednak charakterystyczne kolory i fason, które cechują okna drewniane nie będą pasować do każdego projektu.

Najlepszym rozwiązaniem jest wiedzieć już na etapie projektowania, że chcemy mieć drewniane okna. Wtedy całość można opracować w taki sposób, aby cel ten zrealizować.

Jakie okna wykorzystać w nowoczesnym budownictwie?

Obecne budownictwo często bazuje na tworzywach sztucznych. Można z nich stworzyć przedmioty i ozdoby o wybranym kształcie. Jeśli chodzi o okna, które wstawia się do nowo wybudowanych domach przeważnie są to okna PCV. Są one stosunkowo tanie, a także łatwe w montażu i niewymagające wiele pracy już po założeniu.

Kiedy wymyślimy sobie okna drewniane jako zakończenie naszego domu, jak wspomniano, warto mieć plan jak je zagospodarować. Wygląd domu powinien być spójny, wszystkie elementy powinny tworzyć całość – jak puzzle. Dlatego wybierając okna drewniane trzeba wziąć pod uwagę wygląd wewnętrzny oraz zewnętrzny mieszkania.

Okna drewniane? Porozmawiaj ze stolarzem oraz architektem

Aby mieć szerszy wachlarz rozwiązań warto skontaktować się z fachowcem. Osoby zajmują się budownictwem zawodowo z pewnością będą w stanie doradzić satysfakcjonujące rozwiązanie.

Zazwyczaj pracownicy tego sektora mają w głowie wiele różnych sposobów na realizację zadania. Warto podążać za ich doświadczeniem i zapozanć się z ich punktem widzenia.