Jeżeli osobiście nie zajmiemy się planowaniem umiejscowienia gniazdek i konfiguracją oświetlenia to usługodawca zaplanuje nam ich minimalną ilość. Następnie sprawi to, że w każdym pokoju będziemy mieli przynajmniej parę przedłużaczy, których nie uda nam się pochować ewentualnie fajnie wkomponować w przestrzeń. Na dodatek zdarza się, że w mieszkaniu może być po prostu ciemnica i ciężko będzie nam to naprawić lepszą lampą. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas planowania instalacji elektrycznej i czego nie powinno się robić?

O czym pamiętać kiedy ustalamy lokalizację gniazdek w mieszkaniu?

Na tym etapie powinniśmy mieć już wstępny plan domu. Najlepiej wiedzieć, w którym miejscu będzie stało łóżko, sofa, telewizor, ale również szczegółowe ulokowanie sprzętów kuchennych. W łazience powinniśmy pomyśleć gdzie stanie pralka i zlew, żebyśmy byli w stanie zawsze naładować szczoteczkę elektryczną albo prostownicę do włosów. Dodatkowo dobrze jest wziąć pod uwagę, że gniazdka w takim pomieszczeniu najlepiej żeby były zasłonięte, żeby pozostać bez kontaktu z wodą. Instalacja elektryczna w takich miejscach jest bardzo istotna.

Przeważnie deweloper bez naszej ingerencji nie zaplanuje dużo gniazdek w pokojach typu sypialnia lub pokój dziecięcy więc powinniśmy przemyśleć gdzie będzie stało łóżko i zaplanować gniazdka z obu stron. 

Podobna sytuacja jest w przypadku salonu – jeśli planujemy powiesić telewizor na ścianie, zamiast postawić go na szafce, to zaplanujmy zamontowanie gniazdka wyżej, na dodatek zaplanujmy jedno w okolicach kanapy, aby była możliwość włączyć stojącą lampę lub ładowarkę do telefonu. Specjaliści z Gdańska, tacy jak dla przyładu BPEGD – biuro projektów elektrycznych stuprocentowo z chęcią zaprojektują nam instalację elektryczną.

Instalacja elektryczna w kuchni – jakich błędów nie popełnić?

Kuchnia jest najtrudniejszym miejscem do zaprojektowania instalacji elektrycznej. Podstawowe duże urządzenia kuchenne jak między innymi lodówka muszą mieć z reguły oddzielne gniazdka. Powinniśmy ulokować je w takich miejscach i na odpowiednich wysokościach, żeby sprzęty te nie odstawały od ściany i żeby nie przejmować się, że kabel jest za krótki.

Poza nimi w kuchni znajdziemy ogromną ilość innych urządzeń. O ile blender czy robot kuchenny mamy możliwość każdorazowo odłączyć z prądu, to już czajnik lub ekspres do kawy najczęściej są podpięte do prądu bez przerwy. Identycznie wygląda kwestia z mikrofalą albo okapem. W kuchni fajnie byłoby więc zamontować wiele gniazdek – wspaniale, żeby znajdowały się nad blatem, tak aby korzystanie z nich było jak najbardziej wygodne.

Elektryka oświetlenia – nie popełnij tych błędów

Oświetlenie, które na początku planuje developer jest także niewielkie. Jeśli nie nie mamy ochoty na kucie ścian w celu wprowadzenia zmian w instalacji elektrycznej, powinniśmy wcześniej zaplanować gdzie i jak dużo świateł będziemy potrzebować. Jeżeli w sypialni nie mamy zamiaru stawiać lampek nocnych, tylko lampy ścienne – to jest odpowiedni czas na wcielenia takiej modyfikacji w projekcie domu. Podobnie jest w kwestii oświetlenia łazienkowego – deweloper zazwyczaj zaplanuje jeden kinkiet nad lustrem, jeśli chcemy dwie, po każdej stronie lustra – warto także ująć to w planie instalacji elektrycznej. Zdarza się, że narzekamy na za ciemną kuchnię – w tym miejscu również możemy ulokować dwa punkty świetlne, jeden nad blatami, drugi nad stołem, przy którym jemy.

Jeżeli znajdziecie dobrych fachowców to z pewnością pomogą Wam w doskonałym zaprojektowaniu oświetlenia – takich na pewno spotkacie w Gdańsku.