Projektując mieszkanie ze schodami, musimy być wiedzieć, że muszą one być zgodne z regulacjami, które opisane były w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2002 roku. Umieszczone są tam informacje co do minimalnej szerokości schodów i głębokości stopni oraz maksymalnej wysokości stopni. Wszystko zależy od rodzaju obiektu, który będzie budowany i ważne jest także to czy są to schody na zewnątrz czy może wewnątrz. Jakie więc schody możemy zamontować w domku jednorodzinnym, a które będą właściwe do budynku opieki zdrowotnej?

Jak szerokie schody wstawić do domu?

Rozporządzenie dokładnie opisuje jaka może być minimalna szerokość schodów w różnych budynkach. Dla przykładu w domach jednorodzinnych jest to co najmniej 80cm, ale najbardziej wygodne i najczęściej spotykane bywają schody mające 110cm. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku mieszkań dwupoziomowych, ale już inaczej będzie w zabudowach wielorodzinnych albo budynkach użyteczności publicznej. Schody w tych obiektach muszą mieć przynajmniej 120 cm i jednakowo jest w przypadku przedszkoli oraz żłobków. Budynki opieki zdrowotnej podlegają jeszcze innym zasadom i muszą posiadać jeszcze szersze schody, które mają szerokość co najmniej 140cm. 

Jak wysokie i głębokie powinny być stopnie?

W oparciu o przepisy dotyczące wymagań technicznych, w domach jednorodzinnych albo mieszkaniach dwupoziomowych wysokość stopni nie może przewyższać 19 cm, dlatego, że wtedy będą za bardzo strome. Najpopularniejsza wysokość to między 16 a 18 cm – wtedy schody są nade wszystko wygodne.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku budynków wielorodzinnych albo użyteczności publicznej, ponieważ tam miara ta nie może przekraczać 17,5 cm. 

Na dodatek rozporządzenie zawiera również dane na temat ilości stopni a także ich profilu. Montując schody powinniśmy mieć wiedzę, że bieg schodowy nie może posiadać więcej niż 10 stopni na zewnątrz budynków i 17 stopni w środku obiektów.

Jeśli chodzi o głębokość stopni to bardzo dużo zależy od typu schodów. Przy schodach prostych, przepis mówi, że stopnie powinny mieć głębokość około 25-32cm. Jeśli natomiast chodzi o schody kręcone, wachlarzowe lub zabiegowe, to powinno być to co najmniej 25cm w odległości nie mniejszej niż 40cm od poręczy. Dzięki temu schodzenie i wchodzenie po tego typu schodach będzie wygodne i niegroźne. Jeśli znajdziecie profesjonalnego producenta schodów to na pewno zaproponuje Wam jakie parametry techniczne muszą one spełniać. Zaufaną firmę znajdziecie z pewnością w Koszalinie.

Przepisy dotyczące balustrady przy schodach

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w kwestii wskaźników technicznych budynków, przy szerokości schodów większej niż 4 m powinno się zamontować ekstra balustradę pośrednią.

Ustawa również posiada punkt o największym możliwym prześwicie albo rozmiarze przelotu między fragmentami wypełnienia balustrady, który nie może być większy niż 12 cm. Ustawa ta uwzględnia obiekty wielorodzinne, ośrodki oświaty i wychowania oraz zakłady opieki zdrowotnej. W dodatku poręcze obok schodów, które przytwierdzane są do ścian, muszą być być co najmniej 5cm dalej niż schody.

Jak można zaobserwować Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dość dokładnie opisuje jakie schody należy zamontować, ale dalej zostawiaj nam duży wybór. Dzięki temu poza tym, że schody będą być estetyczne to będziemy mieć pewność, że są pozbawione ryzyka i zgodne z przepisami. Pamiętajmy tylko o zatrudnieniu sprawdzonej firmy do produkcji i montażu schodów. Taką z pewnością znajdziemy w Koszalinie.

Źródło: Stolmark – schody w Koszalinie i na terenie całego województwa pomorskiego