Czym jest deratyzacja?

Najłatwiej jest powiedzieć, że deratyzacja polega na tępieniu szkodników w szczególności myszy oraz szczury. Gryzonie rozmnażają się w nieprawdopodobnie szybkim tempie, a niestety są nosicielami poważnych chorób i demolują piwnice i garaże, zjadają przewody i niszczą rury .

Deratyzacja dzieli się na chemiczną i mechaniczną, możliwe jest także łączenie obydwu środków w celu lepszego efektu. Deratyzacja chemiczna wykorzystuje trutki i pestycydy, które układane są w najczęściej odwiedzanych przez gryzonie miejscach. Trutki mogą mieć konsystencję ziaren, żeli i bloków woskowych. Wszystkie trucizny są niedostępne dla innych zwierząt i ludzi oraz odpowiednio oznakowane. Deratyzacja mechaniczna polega na postawieniu specjalnych pułapek, wabików albo lepów, które mają za zadanie zwabić i złapać gryzonie. Sama w sobie nie uśmierca szkodników.

Czego należy przypilnować przeprowadzając deratyzację?

Warto nie dopuszczać dzieci i zwierząt do pułapek i trutek na gryzonie. Przede wszystkim narażone na zatrucie są polujące na myszy koty. Gryzonie, które zjedzą trutkę robią się ospałe, ale wciąż ruszają się. Z tego powodu kotu prościej na nie zapolować, niestety powoduje to otrucie pupila. Warto więc dokładnie zamknąć przed psami i kotami wszystkie gabinety, w których rozłożone są pestycydy, a jeżeli mamy taką możliwość – wysłać zwierzaka na czas deratyzacji do rodziny albo przyjaciół.

Kto zleca i przeprowadza deratyzację?

Każdy zarządzający nieruchomością jest zobligowany do przeprowadzenia deratyzacji jeśli tylko w budynku zaczynają być widoczne gryzonie. Jest to zapisane w Ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi. Nie musisz się tym przejmować jeżeli mieszkasz w bloku, ponieważ wchodzi to w zakres kompetencji administracji albo spółdzielni mieszkaniowej. 

Każda gmina posiada również własne uchwały, które mówią ile razy w ciągu roku trzeba wykonywać deratyzację. W Warszawie obowiązkowe jest to dwukrotnie w ciągu roku – w miesiącach kwiecień-maj oraz listopad-grudzień. W tym celu zadzwoń do https://24dezynsekcja.pl/deratyzacja-warszawa/. Firma ta działa na terenie takich dzielnic stolicy jak Mokotów czy Praga.

Pamiętaj, że nie opłaca się odkładać w czasie deratyzacji. Po pierwsze niewykonanie odszczurzania w określonych terminach jest wykroczeniem i może skończyć się to na grzywnie. A dodatkowo, myszy i szczury są okropnym utrapieniem i im dłużej będziesz zwlekać z pozbyciem się ich, tym większe prawdopodobieństwo niepowodzenia. Przy bardziej zaawansowanym problemie polecamy Ci zaangażować sprawdzoną firmę, którą spokojnie zlokalizujesz w Warszawie.