Fotowoltaika jest nie tylko dobra dla środowiska, ale też bardzo ekonomiczna, z tych względów staje się coraz popularniejsza. Instalacja fotowoltaiczna powinna być odpowiednio przemyślana – pozwoli to przede wszystkim dużo zaoszczędzić. W tym celu najlepiej zacząć od jej szczegółowego zaprojektowania. Od czego powinno się zacząć montaż fotowoltaiki?

Partnerem artykułu jest firma technit.pl – fotowoltaika Gdańsk.

Instalacja fotowoltaiczna zaprojektowana według potrzeb

Projekt instalacji fotowoltaicznej powinien uwzględniać wszelkie parametry budynku, na którym mają być zamontowane panele. Niezwykle ważne, by był on też stworzony według potrzeb mieszkańców. W projekcie pracownicy dokładnie rozpiszą budowę dachu – jego kąt nachylenia, kształt i wymiary, a także typ pokrycia. Pod lupą znajdą się także parametry terenowe – między innymi nasłonecznienie. Niezwykle istotne jest zużycie energii elektrycznej – pomoże to dopasować odpowiednią wielkość instalacji. Uwzględniane jest zarówno dotychczasowe zużycie energii, jak i przewidywane wydatki.

Projektowanie instalacji fotowoltaicznych – samodzielnie czy z pomocą firmy fotowoltaicznej?

Na początku trzeba podkreślić, że projektowanie instalacji fotowoltaicznych nie jest prostym zadaniem. Podejście do tego na własną rękę nie zawsze będzie najkorzystniejszym wyjściem – wymaga dużo czasu i zaangażowania, a także profesjonalnej wiedzy.

Zdecydowanie lepsze będzie zdecydowanie się na pomoc firmy fotowoltaicznej. Pracownicy podejdą do zagadnienia kompleksowo, a klient nie musi ingerować w budowę instalacji. Najlepsza ekipa przyśpieszy czas realizacji instalacji fotowoltaicznej. Dzięki wykwalifikowanym fachowcom można zyskać pewność, że instalacja fotowoltaiczna będzie najwyższej jakości. Projekt zostanie zgrany z wymogami technicznymi oraz terenowymi.

Jak krok po kroku przebiega przygotowanie projektu instalacji fotowoltaicznej?

Pracownicy zaczną od przeprowadzenia wywiadu z mieszkańcami, żeby dokładniej poznać ich wymagania oraz zapotrzebowanie na prąd. Później określą zużycie energii elektrycznej oraz zaprojektują najlepszą instalację. W czasie projektowania układu paneli ekipa uwzględni straty wywołane zacienieniem. Projektant dokładnie zaplanuje rozłożenie przewodów, miejsce podpięcia z instalacją elektryczną wewnętrzną oraz miejsce montażu falownika.