Ze względu na możliwość otrzymania różnych dotacji na fotowoltaikę z każdym rokiem rośnie zainteresowanie tym sposobem wytwarzania energii. Jest to ekologiczne źródło energii, które oprócz tego pozwoli na znaczne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Każdy będący w posiadaniu domu jednorodzinnego może stać się posiadaczem fotowoltaiki. Ich instalacją trudnią wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które w projekcie uwzględniają wiele potrzebnych parametrów, a także dopasowują najodpowiedniejsze miejsce na montaż fotowoltaiki. Najczęściej ze względu na wygodę są one instalowane na dachach budynków, ale możliwe jest również umieszczenie je w innych lokalizacjach takich jak specjalne konstrukcje na gruncie, dachy garaży, a także dachy altan. Gdzie jeszcze można zainstalować fotowoltaikę w Trójmieście? Czy ulokowanie ich na gruncie nie wpłynie negatywnie na ich efektywność? 

Gdzie najlepiej zamontować instalację słoneczną?

Staranne dobranie lokalizacji na montaż paneli fotowoltaicznych ma znaczący wpływ na ich wydajność. Wybierając firmę, która zajmie się instalacją warto skorzystać z doświadczenia fachowców w kwestii doboru nie tylko ich mocy, ale również odpowiedniego miejsca. Istotne, aby w miarę możliwości zagwarantowany był jak najdłuższy dostęp do promieni słonecznych. Zależnie od pory roku zmienia się kąt padania promieni, z tego powodu odpowiedni wybór instalacji zależy od warunków geograficznych. Przykładem jest niewątpliwie Białystok w województwie podlaskim, gdzie jak pokazują badania największą efektywność produkcji energii można uzyskać w maju, czerwcu i sierpniu, najmniejsza natomiast od listopada do marca.

Takie uwarunkowania warto brać pod uwagę decydując się na montaż fotowoltaiki. Panele fotowoltaiczne najlepiej jest zamontować na otwartej przestrzeni w stronę południa. Optymalny kąt pochylenia to 30 – 45 stopni. Warto nadmienić, że zwiększenie kąta nachylenia może przynieść znaczne straty energii. Panele fotowoltaiczne zazwyczaj montowane są na dachach budynków, a zatem kąt nachylenia podyktowany jest przez konfigurację dachu. Zazwyczaj, gdy nie można umieścić instalacji na dachu, można rozważyć montaż na południowej ścianie domu. Alternatywą może być też umieszczenie ich na odpowiedniej konstrukcji na gruncie. Warunkiem jest jednak duża przestrzeń bez zabudowań czy drzew w okolicy. Należy pamiętać, że drzewa nawet takie, które bezpośrednio nie osłaniają konstrukcji, mogą mieć negatywny wpływ przez wzgląd na opadające liście.

Kiedy można rozważyć instalację paneli fotowoltaicznych na ścianie domu?

Z pewnością najbardziej rozpowszechnionym sposobem montażu paneli fotowoltaicznych jest położenie ich na dachu domu. Jednakże czasami nie jest to możliwe i trzeba zastanowić się nad innymi rozwiązaniami jak na przykład rzadko stosowany montaż na ścianie domu. Zasada funkcjonowania fotowoltaiki pozostaje taka sama jak w przypadku klasycznego położenia na dachu. W jakich sytuacjach można rozważyć ten sposób? Najczęściej posiadacze domów decydują się na niego w następujących sytuacjach:

  • konstrukcja dachu nie umożliwia ułożenia na nim paneli,
  • inwestor chce zwiększyć ilość paneli, ale nie ma więcej przestrzeni na dachu,
  • dach jest stosunkowo niewielki i nie da się na nim zamontować wszystkich potrzebnych paneli.

Bezdyskusyjną zaletą takiego montażu jest zwiększenie ich efektywności w okresie zimowym, kiedy słońce położone jest nisko nad horyzontem. Inwestorzy decydujący się na montaż paneli na ścianie zazwyczaj jako zaletę wskazują nowoczesny wygląd budynku, który nadają mu panele. Takie położenie fotowoltaiki umożliwia także ich konserwację i czyszczenie ze względu na łatwiejszy dostęp do nich. Niewątpliwie to rozwiązanie ma także wadę. Pomimo tego że wytworzenie energii w okresie zimowym jest większa, to wydajność biorąc pod uwagę cały rok jest mniejsza o 72 % w porównaniu do kklasycznego sposobu montażu. 

Panele słoneczne wolnostojące – czy warto?

Panele na gruncie są dobrym rozwiązaniem, kiedy mamy wolny kawałek działki. Niestety, koszt ich instalacji jest znacznie wyższy niż w przypadku klasycznego montażu. Wynika to z faktu, iż panele na gruncie potrzebują odpowiedniej konstrukcji, która utrzyma je w odpowiednim nachyleniu. Bezdyskusyjną zaletą jest ich większa efektywność, szczególnie, jeśli inwestor zdecyduje się na wyposażenie ich w system nadążny, który obraca panele w kierunku słońca.