Przedsiębiorca zajmujący się prowadzeniem specjalistycznej firmy budowlanej musi zastanowić się jaki zakres usług będzie oferował? Pojęcie robót budowlanych jest szerokie, definiowane przez prawo budowlane. Zgodnie z przepisami prace budowlane rozumiane są jako budowanie, przebudowa, montaż, rozbiórka, oraz remontowanie budynku.  Zakładając przedsiębiorstwo budowlane nie jest potrzebne posiadanie licencji, czy zezwoleń. W rzeczywistości właścicielem może być każdy, nawet bez wykształcenia kierunkowego. Jednakże zakres niektórych prac przez wzgląd na bezpieczeństwo wymaga posiadania uprawnień. Oczywiście w takiej sytuacji przedsiębiorca może po prostu zatrudnić fachowców posiadających wymagane pozwolenia. Jakie czynności obejmują zakres prac budowlanych? Jaki wachlarz usług może oferować profesjonalna firma budowlana, taka jak np. ta firma budowlana z Gdańska?

Roboty drogowe – budowa dróg i autostrad

Jedną z usług świadczonych przez firmy budowlane jest budowa dróg. Z pewnością nie każde przedsiębiorstwo będzie miało ją w swojej ofercie, gdyż jest to dosyć specyficzna specjalizacja, bez wątpienia znacznie różni się od budowy domu. Firma zajmująca się robotami drogowymi powinna posiadać specjalistyczny sprzęt. Oprócz samego wybudowania nawierzchni część firm kompleksowo dbają o powstawanie drogi, również części podziemnej, czyli np. kanalizacja, woda, gaz, instalacja techniczna. Oczywiście również w tym obszarze branży budowlanej istnieją specjalizacje. Część firm zajmuje się budową autostrad, inne natomiast ścieżkami rowerowymi, parkingami czy brukowaniem nawierzchni. Ważne, aby oprócz szerokiego zakresu usług drogowych dana firma była również terminowa. Budowa dróg często ma wpływ na korkowanie ulic, które może być wyjątkowo uciążliwe w miastach w których sezonowo pojawia się wielu turystów czyli np. Zakopane, Trójmiasto- Gdańsk, Gdynia, Sopot.

Usuwanie gruzu oraz odpadów budowlanych

Każda budowa wiąże się z produkcją odpadów budowlanych czyli np. gruzu. Idealnym rozwiązaniem jest, gdy zatrudniona firma budowlana posiada w zakresie swoich usług także uprzątanie odpadów. Nie trzeba w takiej sytuacji poszukiwać i zatrudniać następnych podwykonawców. Hałdy gruzu oczekujące na sprzątnięcie z pewnością nie upraszczają progresu prac budowlanych, dlatego warto dbać o ich częste usuwanie. W takim przypadku firma budowlana mająca odpowiedniej wielkości kontenery i wydajny sprzęt jest na pewno na wagę złota.

Wynajem koparki przez profesjonalną firmę budowlaną

Duże przedsiębiorstwa budowlane mogą również rozszerzyć ofertę swoich usług o wynajem maszyn budowlanych jak np. koparka.  Takie pojazdy nie zawsze pracują, a szkoda aby stały na placu bezczynnie. Dlatego niektóre przedsiębiorstwa budowlane decydują się na wynajem swojego sprzętu. Mogą to być koparki kołowe lub gąsiennicowe, spycharki, walce i wiele innych. Oczywiście taki sprzęt potrzebuje specjalistycznej obsługi, dlatego zazwyczaj jest ona w komplecie z maszyną. Wykwalifikowana kadra znacznie lepiej da sobie radę z prowadzeniem specjalistycznej koparki, niż amator.

Wymiana gruntu, nasypy, wykopy- oferta profesjonalnej firmy budowlanej

Zakres prac ziemnych to m.in. wykopy, nasypy, oraz wymiana gruntu. Część przedsiębiorstw budowlanych oferuje także przygotowanie nawierzchni przed rozpoczęciem prac budowlanych. Czasami budowla nie może powstać ze względu na nieodpowiedni grunt. Taką trudność jest w stanie rozwiązać firma oferująca kompleksowe roboty ziemne. Z takiej opcji warto skorzystać również wtedy, kiedy niezbędne jest wykonanie wykopu lub nasypu. Profesjonalne przedsiębiorstwo budowlane jest w stanie wykonać takie usługi szybko i dokładnie z uwzględnieniem wszelkich uwarunkowań.

Profesjonalna firma budowlana- usługi brukarskie

Kolejną usługą prac budowlanych jest z pewnością układanie kostki brukowej. Jest to bardzo popularna usługa będąca w zakresie prac wielu przedsiębiorstw. Ważne aby wykonywano ją z najwyższą starannością przez wyspecjalizowanych pracowników z doświadczeniem. Usługi brukarskie to dosyć obszerny wachlarz czynności obejmujący zarówno ścieżki ogrodowe, jak i brukowanie parkingów.

Przedsiębiorstwo budowlane a wyburzanie budynków

Wyburzenia budynku wymaga szczególnej wiedzy i odpowiedniego sprzętu. Firma oferująca takie usługi musi robić to przede wszystkim bezpiecznie i zatrudniać wykwalifikowaną kadrę. Aby prace odbywały się sprawnie i bez utrudnień niezbędne jest całościowe podejście.

Budowa bezpiecznych placów zabaw

Firmy oferujące budowę placów zabaw pracują zarówno z osobami prywatnymi, jak i dyrektorami szkół. Wykonują swoje usługi także dla miejsc Użyteczności publicznej jak np. parki. Firma oferująca tę usługę powinna zadbać głównie o bezpieczeństwo tego miejsca. Często budowa takiego placu to nie tylko zamontowanie urządzeń, ale również przygotowanie gruntu, wylewki i wiele innych. Istotne aby podejście profesjonalistów było całościowe.

Transport materiałów sypkich

Czy firma budowlana może zajmować się także transportem? Z pewnością tak! Część firm ma w swojej ofercie taką usługę jak transport materiałów sypkich, czyli np. piasku a także innego rodzaju materiały. Zazwyczaj taka usługa jest zapewniana ze specjalistyczną ciężarówki. Z pewnością pojazdy muszą być przystosowane do transportu tego typu materiałów.