Linie kroplujące są bardzo popularnym produktem w agrokulturze. Firma Watermil specjalizuje się w odpowiednim nawadnianiu roślin, ze względu na długi staż w branży. Masz pewność wyboru najlepszej możliwej opcji, przy jednoczesnej gwarancji, że cena nie nadwyręży budżetu. Producent zadbał, by jego produkt był niezawodny i spełniał oczekiwania klienta. Nawodnienie roślinności jest bardzo ważne, ponieważ jest to jedna z podstawowych rzeczy potrzebnych im do przetrwania.

linie kroplujące w ogrodzie

Po co nam linie kroplujące

Każdy ma inny powód na zastosowanie tego typu rozwiązania. Część osób jest zbyt zajęta na tego typu rzeczy inni musieliby poświęcać bardzo dużo czasu na zadbanie o rośliny na tak dużej powierzchni. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie linii kroplującej dużo osób sugeruje się zaoszczędzonym czasem i wygodą.

Jak działa linia kroplująca

W skład linii kroplującej wchodzi rura polietylenowa z włożonymi kroplówkami, która układa się w otoczeniu roślin. Gwarantuje to równomierne nawodnienie, a także potrafi rozprowadzać nawóz. Jest to bardzo oszczędny system, z pewnością zauważysz różnicę w wodzie i energii. Oprócz tego linia kroplująca nie stwarza także środowiska chorób grzybiczych, dzięki czemu możesz być spokojny o swoje uprawy.

linia kroplująca z kompensacją ciśnienia

Czym się sugerować podczas wyboru linii kroplującej?

Na początku powinieneś wiedzieć co potrzebujesz od instalacji do nawadniania roślin. Jest to automatyczny system, który podlewa strefę korzenną z bardzo dużą precyzją. Rośliny otrzymują  stałe niewielką dawkę wody. Jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ rośliny mają do niej stały dostęp w odpowiedniej dawce. Istnieją dwa warianty przy wyborze rodzaju linii kroplującej.

Z kompensacją ciśnienia czy bez?

Jest różnica pomiędzy liniami w kompensacji ciśnienia. Linie, które nie mają kompensacji ciśnienia działają na takiej zasadzie, że gdy wzrasta ciśnienie to proporcjonalnie rośnie wydajność kroplownika. Jest to prosto zbudowany produkt, który spełni bardzo dobrze swoją najważniejszą funkcję.  W przypadku tej linii ważna jest odległość, ponieważ musisz mieć na uwadze, żeim dalej źródła wody tym mniejsze jest ciśnienie. W drugim przypadku, gdy linia posiada kompensację ciśnienia to bez względu na poziom ciśnienia wydajność jest stała. Ten model jest bardziej zaawansowany technologicznie ze względu na element kompensujący ciśnienie. Posiada on także emitery zapewniające taki sam wypływ wody na całej długości.

To, który zestaw kroplujący jest bardziej funkcjonalny dla Twojej działki zależy od rozstawu sadzonek i Twoich wymagań.

_____

Linia kroplująca opiera się na stopniowym nawiadnianiu zieleni. Jest to rura polietylenowa, którą łączy się z wężem ogrodowym. Porcjuje ona wodę prosto do korzeni. Dzięki takiej technice możesz oszczędzić czas, a nawet pieniądze, wszak jest to bardzo ekonomiczny system nawadniania.

Partnerem wpisu jest firma Watermil – producent linii kroplujących – https://watermil.pl/linia-kroplujaca/.

Gdzie i kiedy można wykorzystać linie kroplujące?

Nawadnianie przy pomocy linii kroplujących jest bardzo często stosowane przy rabatach albo warzywniakach. W wielu przypadkach możemy to spostrzec przy krzakach, iglakach a także drzewkach owocowych. Z uwagi na fakt, że jest zdumiewająco mocne znajduje zastosowanie również w sadach i szklarniach.

Linie kroplujące dzielimy na takie z kompensacją ciśnienia, i linie bez kompensacji. W zależności od tego, co chcesz nawadniać, będziesz musiał skorzystać z różnych typów podlewania.

Warto również napomnieć o tym, jaki rozstaw emiterów powinniśmy wybrać. Dobrze by było, gdybyś mógł przystosować go do konkretnej plantacji, na którą będziemy kłaść linię kroplującą. Jeżeli nasze krzewy są porozstawiane co 1m, to kupujemy linię z rozstawem co 50cm. Na skutek tego korzenie nie pójdą tylko w jedną stronę, ale rozwiną się symetrycznie.

Czym charakteryzują się linie kroplujące bez kompensacji ciśnienia?

Linie kroplujące bez kompensacji cechują się prostą konstrukcją i niewysoką ceną. To narzędzie jest nieustannie używane przy podlewaniu upraw. Odpowiednio zdaje egzamin na równej i niedużej przestrzeni ponieważ im dalej od źródła wody, tym parcie jest mniejsze. Dobrze poradzi sobie w sytuacji kiedy rozstaw naszych roślin jest taki, że w pierwszym rzędzie mamy te potrzebujące więcej wody, a im dalej, tym bardziej lubiące suszę.

Istotną cechą tego produktu jest to, że im większe ciśnienie ustawimy w kranie, tym większe stanie się w linii kroplującej.

Linie kroplujące z kompensacją ciśnienia

Linie kroplujące z kompensacją ciśnienia warto kupić do plantacji, gdzie chcemy zrobić linię dłuższą niż 100 m, albo w miejscach gdzie teren nie jest płaski. W dodatku ten produkt będzie idealne przy uprawach gdzie chcemy, żeby wszystkie rośliny dostawały dokładnie tyle samo wody. Dzięki temu rodzajowi linii kroplującej na całej długości rurki leci woda z takim samym ciśnieniem. Ten system jest najczęściej wykorzystywany na wielkich uprawach.

Pamiętajcie, że możliwie największa długość ciągu jest zależna od twórcy. Składa się na to wiele czynników, na przykład jest to średnica rurki – im większa średnica tym dłuższe ciągi możemy ułożyć oraz rozstaw emiterów – im większy rozstaw tym dłuższe ciągi będziemy mogli ustawić.