Fotowoltaika w Polsce zyskuje coraz większą popularność, co roku tysiące polaków decyduje się na ten sposób podczas projektowania swojego domu. Jeszcze kilka lat temu panele fotowoltaiczne były metodą, na którą mogło pozwolić sobie tylko grono bogaczy, teraz można zaobserwować fotowoltaikę niemal na każdym budynku mieszkalnym. Wielka moda na fotowoltaikę trwa i nic nie zapowiada jej końca, a odnawialne źródła energii to fakt a nie odległe marzenie. Zwyżki cen energii ,a także coraz bardziej przystępne cenowo źródła energii odnawialnej skutecznie zachęcają klientów do kupna fotowoltaiki. Dziś zobaczymy ile rzeczywiście kosztuje fotowoltaika. Jaki jest powód tego, że panele fotowoltaiczne tak szybko zyskują na popularności? Jakie są koszty ich założenia? Jak oszczędzić decydując się na panele fotowoltaiczne? Na te zagadnienia znajdziesz odpowiedzi w naszym tekście.

Dlaczego ceny fotowoltaiki maleją?

Na tą kwestię składa się masa czynników. do obniżenia cen paneli fotowoltaicznych przyczynia się rozwój technologiczny. Technologia fotowoltaiczna jak każdy inny rodzaj nieustannie ewoluuje, co daje możliwość na wytwarzanie tańszych oraz wydajniejszych paneli fotowoltaicznych. 

Dodatkowo na rynku możesz zauważyć znacznie większą konkurencję. Powstaje coraz więcej przedsiębiorstw zajmujących się fotowoltaiką, by pozyskać nabywców nieustannie współzawodniczą ze sobą oferując coraz mniejsze ceny za panele i usługi. 

Kolejnym aspektem są różne dotacje, które możesz dostać inwestując w fotowoltaikę. Jednym z takich działań jest program Mój prąd, umożliwia on uzyskanie dofinansowania do kupna paneli fotowoltaicznych. Program gwarantuje nawet do 5000 zł bezzwrotnej dopłaty na panele.

Koszt montażu paneli fotowoltaicznych

Cena montażu fotowoltaiki na tą chwilę waha się między 20 000 – 26 000 złotych za około 5 kWh. Ceny bardzo mocno się zmieniają, lecz na ich wysokość wpływa głównie ilość i jakość poszczególnych komponentów.

Aby ocenić cenę zainstalowania fotowoltaiki dla budynku rodzinnego bazowym aspektem jest wybranie mocy instalacji. Warto wybrać inwestycję w technologię która całkowicie zapewni roczne zużycie energetyczne Twojego domu. Średnio wynosi ono około 4000 kWh. Gdy weźmiesz pod uwagę potencjalne utraty energii, jakie mogą pojawić się w czasie używania dobry będzie system o mocy 5 kWh. 

Należy wziąć również pod uwagę metodę w jakiej zrobione są oddzielne części, która ma przełożenie na ich koszt. Technologie dostępne na rynku to przede wszystkim elementy polikrystaliczne, monokrystaliczne oraz amorficzne. W trakcie wyboru przyjrzyj się okresowi gwarancji jaki zapewnia firma oraz wydajność modułów. Sprawdź również dokładnie typ inwertera oraz mikroinwerterów.

Jak polepszyć efektywność fotowoltaiki?

By utrzymać właściwą wydajność paneli fotowoltaicznych podczas montowania trzeba pamiętać o kilku zasadach jakie wpłyną na ich działanie:

Panele fotowoltaiczne powinny być zwrócone na południe, w ten sposób będą w stanie uzyskać dobrą wydajność jak też wykorzystać maksymalnie moment gdy słońce świeci najmocniej. Gdy jest to niemożliwe, zainstaluj panele na zachód lub wschód.

Panele fotowoltaiczne dają najlepsze wyniki kiedy kąt ich nachylenia wynosi około 45 stopni. Dotyczy to zarówno paneli montowanych na gruncie oraz tych na dachu.

Pamiętaj, by miejsce instalacji paneli fotowoltaicznych było całkiem pozbawione cienia, uchroni cię to przed utratą ich wydajności.

Tekst na podstawie informacji ze strony: ekover.pl