Styl loftowy, inaczej nazywany industrialnym swój początek zawdzięcza XVIII wiekowi, kiedy to firmy ubezpieczeniowe nakazywały zmniejszanie ryzyka związanego z pożarami czy remontami. Tak zostały wybudowane pierwsze, przemysłowe konstrucje. Proste konstrukcje z ogromnymi oknami. Ten surowy wygląd został później podstawą oraz podstawą do budowania pomieszczeń industrialnych. 

Końcem XIX wieku, gwałtowny rozkwit oraz potrzeba budowy większych pomieszczeń przemysłowych wyegzekwowały na przedsiębiorcach zajmowanie obszarów poza metropolitalnych. W latach 60. XX wieku w Nowym Jorku pofabryczne pomieszczenia stały się miejscem artystycznych działań. Stare magazyny i fabryki pełne światła, otwartych przestrzeni z wysokimi sufitami i ogromnymi oknami, a zarazem z niewysokimi czynszami stały się miejscem idealnym dla młodych artystów. Dzięki swojej fantazji i pomysłowości potrafili oni zamienić pofabryczne pomieszczenia w wygodne mieszkania, które często spełniały również funcję ich atelie.  W jednym z takich miejsc swoją „Fabrykę” miał Andy Worhol, która przez długi czas była punktem centralnym artystycznego życia Nowego Jorku. Od tamtego czasu lofty budzą skojarzenia z życiem artystycznym i są symbolem twórczej swobody. 

W latach 80tych surowy styl zdobył uznanie u architektów, którzy wykorzystali go w najdroższych penthausach Nowego Jorku. Pofabryczne wnętrza, otwarte przestrzenie, ogromne okna rozkochały zamożnych mieszkańców. Industrialne meble łączące drewno z metalem o prostej konstrukcji świetnie wpasowały się w prosty klimat pomieszczeń. 

Z biegiem lat uległa zmianie nie tylko lokalizacja tego wnętrzarskiego stylu, a także jego jakość a styl industrialny uzyskał luksusowy sznyt. 

Historia loftów w Polsce jest {stosunkowo|relatywnie|względnie| niedługa. Za umowną i pierwszą powierzchnię tego typu uznaje się Bolko Loft, dawną lampiarnię, budynek należący do zakładów górniczo-hutniczych w Bytomiu, dostosowany do nowej funkcji mieszkaniowej. 

Wnętrza industrialne, czyli jakie?

We wnętrzach loftowych królują proste materiały. Stalowe meble, beton, cegła czy aluminium. Idealnymi dekoracjami są widoczne rury, kable czy instalacje elektryczne i hydrauliczne. W stylu industrialnym poszczególne role mieszkaniowe się ze sobą łączą, dlatego kuchnia, salon i sypialnia to często jedno pomieszczenie. 

Biele, beże, szarości to barwy, które rewelacyjnie sprawdzają się w loftowych pomieszczeniach. Ściany można aranżować w nich na wiele możliwości, zaczynając od pomalowania ich czystą bielą, przez odkrytą cegłę czy na architektonicznym betonie zakańczając. Szczególną uwagę należy zwrócić na wykonanie podłogi. Wybierając podłogę w barwach drewna lub betonu uzyskamy spektakularny rezultat. Dla przełamania prostosy wystroju warto pomyśleć nad wyborem mebli loftowych. Meble industrialne to meble z duszą. Zrobione są one z połączenia surowych materiałów takich jak: drewno, stal, szkło, dzięki czemu idealnie uzupełniają się z surowością pomieszczeń i ich fabrycznym klimatem. 

Meble loftowe wyróżnia minimalizm formy oraz znikome zastosowanie elementów dekoracyjnych. 

Wspominając o stylu industrialnym nie można pominąć metalu. W dawnych loftach metal ukazywał się w postaci rur oraz instalacji. W obecnych czasach można wybrać do swoich pomieszczeń metalowe akcesoria, druciane lampy czy stalowe meble. 

Aranżacja loftowa lubi przestronne wnętrza. Jasne kolory ożywiają wnętrze i powodują, że będzie się ono wydawało przestronniejsze. W stylu loftowym wartym polecenia rozwiązaniem jest kuchnia otwarta na salon. Wprowadza ono wrażenie świeżości oraz nowoczesności. 

Aby uzyskać rezultat otwartej powierzchni powinno się ograniczyć potrzebne elementy wnętrza do koniecznego minimum. Dużych rozmiarów okna, bez firan i zasłon nadadzą pomieszczeniu charakterystyczny industrialny charakter. 

Jakie meble loftowe zastosować, aby nadać industrialny charakter naszemu mieszkaniu?

Meble loftowe można wykorzystać w jakimkolwiek mieszkaniu, aby wydobyć z niego nieco industrialnego stylu. Wystarczy parę niewielkich sztuczek a rezultat zadziwi nas samych. 

Metalowe regały to prawdziwy klasyk. Postawiona na metalowym stelażu drewniana półka na książki lub komoda są doskonałym rozwiązaniem. Stalowe meble świetnie odnajdują się w każdym wnętrzu. Ze spokojem można wykorzystać je w salonie, jadalni czy łazience. 

Siła stylu loftowego tkwi w możliwości dopasowania go do dowolnego rodzaju wnętrza. Aby dobrze się prezentował powinnosię zredukować do minimum wykorzystanie mebli a postawić na dodatki wysokiej jakości.

Meble loftowe należy zredukować do stosownego minimum, dlatego wskazane jest postawić na rzeczy wysokiej jakości. Niezwykle często w loftowych aranżacjach {sięgamy po|wybieramy|decydujemy się na| metalowe regały, czy metalowe stoliki. Meble stalowe to wyjątkowo dobry wybór, aby pomieszczeniu nadać specyficzny, industrialny charakter. 

Styl loftowy opera się również na designerskich dodatkach. Mile widziane są tutaj poduszki o nieszablonowych fakturach, narzuty czy skórzane dywaniki. 

W aranżacji wnętrz lokalu w stylu industrialnym powinny zostać zastosowane przemysłowe akcesoriadodatki. Najbardziej przyciągające wzrok stało oświetlenie, ale też garażowe włączniki i kontakty, elementy ze stali, np. drzwi, tablice z hasłami BHP.

Styl loftowy – dla kogo przeznaczony ? 

Osoby indywidualne, które cenią sobie swobodę, przestrzeń, są pomysłowi i nie boją się eksperymentów perfekcyjnie znajdą się we wnętrzach w stylu loftowym. Na mieszkanie w stylu industrialnym decydują się przeważnie odważne, w młodym wieku i ekscentryczne osoby. Z całym przekonaniem styl industrialny odnajdą się w nim ci, którzy uwielbiają modę i najnowsze trendy. Trudno znaleźć jakikolwiek inny styl, który na ten moment cieszyłby się większą popularnością niż styl loftowy. 

Przy wyborze stylu industrialnego należy kombinować z przeróżnymi zabiegami stylistycznymi przy wykańczaniu wnętrz. Surowe wnętrze industrialnego pomieszczenia z powodzeniem można uzupełnić obrazami na płótnie. Obrazy w loftach są spoiwem między światem sztuki, a fabrycznym klimatem pomieszczenia lub domu.