Czym wyróżniają się schody dywanowe?

Schody dywanowe nie mają w swojej konstrukcji bocznych belek. Te samonośne schody

charakteryzują się wyglądem spływającego z góry dywanu, prezentują się niezmiernie subtelnie, niemniej jednak są w równej mierze mocne co każdy inny typ stopni. Podczas konstruowania tych schodów niezbędne jest całkowite skupienie się na stopniach i podstopniach. Muszą być one wykonane porządnie, bowiem to one utrzymują całe schody. Pamiętaj, że schody opierają się na ścianie, dlatego obligatoryjne jest aby miała ona właściwą konstrukcję nośną, dobrze aby była żelbetonowa bądź stalowa. Najczęściej spotykane są drewniane schody dywanowe, lecz coraz częściej zobaczyć możemy takie wykonane np. z betonu albo metalu. Najczęściej spotkamy ten rodzaj schodów we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, ale będą pasowały także do pozostałych stylów.

Schody półkowe-wszystko na ich temat

W ostatnim czasie to schody półkowe zaczęły się cieszyć niesamowitą popularnością. Spowodowane jest to niezwykłym rezultatem, jakoby schody wisiały w powietrzu. Każdy schodek mocowany jest wprost do ściany, dzięki czemu konstrukcja zabiera mało przestrzeni i wygląda niesamowicie oryginalnie. Analogicznie jak przy schodach dywanowych – ściana musi być do tego dostosowana. Dobrze by było aby decyzję o tym rodzaju schodów podjąć już na etapie budowy domu. Przy ścianach żelbetowych możliwe jest zakotwiczenie w ścianie pojedynczych stopni. Jeśli jednak ściana nie jest do tego dostosowana, konieczne będzie umieszczenie w niej belki, do której stopniowo mocowane są schodki. Do konstrukcji można dodać balustradę, jednak nie jest to konieczne. Najpopularniejsze są schody półkowe wykonane z drewna. Idealnie pasują do wnętrz minimalistycznych, ale tak naprawdę wkomponują się w każdy styl domu.

Każdy z omawianych rodzajów schodów możesz wykonać w sklepie Green Step.

Kiedy postawić na schody kręcone?

Schody kręcone doskonale sprawdzą się w niedużych piętrowych domach, gdzie nie znajdziemy wystarczająco dużo przestrzeni na usytuowanie tradycyjnych schodów drewnianych. Niejednokrotnie są też kupowane przy antresolach. Schody kręcone zajmują nadzwyczajnie mało miejsca i są do kupienia nawet w marketach budowlanych. Schody spiralne dodatkowo są nieporównywalnie tanie, a ich montaż jest banalnie prosty. Schody kręcone tworzone są z najróżniejszych surowców. Możemy kupić schody drewniane, stalowe, żeliwne, a nawet szklane. Ich konstrukcja zbudowana jest na planie koła. Na środku mamy rdzeń, a naokoło niego przyczepiane są następne stopnie. Minusem tych schodów jest to, że nie są odpowiednie dla najmłodszych i najstarszych członków rodziny – są strome i z tego powodu sprawiają problemy w ich pokonywaniu. Mogą również sprawiać problemy przy zamieszkujących w domu psach i kotach. Najczęściej spotkać możemy ten rodzaj schodów w domach nowoczesnych i loftowych.