Coraz częściej w polskim krajobrazie można spotkać domy z drewna. O ile tego rodzaju budowle znalazły swoich zwolenników w innych krajach już dawno temu, o tyle w Polsce nadal stanowią nowość.

Nad Wisłą od dekad stawia się na domy murowane. Drewno przez lata było uważane za materiał o niskiej wytrzymałości. Ostatnimi czasy trend ulega zmianie i budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej codzienna.

Domy skandynawskie – czym się cechują?

Budowa domów drewnianych to inspiracja zaczerpnięty(a) ze Skandynawii. To właśnie na dalekiej północy znalazły one zastosowanie na większą skalę. Są to terytoria mocno zalesione. W związku z tym łatwo jest tam o bazowy budulec.

Domy skandynawskie wykonuje się z drewna, które charakeryzuje się wieloma właściwościami termicznymi. Jest to materiał, które pozwala zachować ciepło w mieszkaniu w okresie zimowym. Za to w lecie panuje tam przyjemny chłód kontrastujący ze skwarem na zewnątrz.

Budowa domów szkieletowych jest również o wiele szybsza niż stawianie domu murowanego. Na budowę tego drugiego oddziaływanie mają warunki pogodowe, które nie zawsze pozwalają prowadzić roboty. Budowa domów drewnianych możliwa jest nawet w zimie. Szacunkowy czas takiej budowy to tylko kwartał.

Domy skandynawskie wymagają też o wiele mniej materiałów budowlanych by powstać. Powoduje to, że są widocznie tańsze od tradycyjnych budynków mieszkalnych wystepujących w Polsce.
Są one również bardziej proekologiczne. Drewno jest materiałem odnawialnym, a do tego nieszkodliwym dla otoczenia. Technologia ponadto pozwala na optymalizowanie poziomu pobieranej przez dom energii.

W jaki sposób dbać i konserwować drewniane domy?

Wyjściową sprawą w trakcie budowy domu jest jego bezpieczeństwo. Budowla musi być trwała i odporna na warunki pogodowe. Musi też spełniać podstawowe warunki przeciwpożarowe. Oprócz tego trzeba uchronić dom przed pojawieniem się szkodników.

Wszystkie te czynności polegają na stosowaniu właściwych detergentów. Bejce i oleje mają za zadanie chronić drewno przed wilgocią oraz wiatrem i chłodem. Dom skandynawski trzeba też uodpornić na działanie promieni słonecznych.

Co więcej prowadzi się szereg zabiegów uszczelniających mieszkanie. Pozwala to na większą kontrolę nad temperaturą wewnątrz. Jest to również ochrona przed wszelkiej maści szkodnikami czy gryzoniami, które mogłyby szukać schronienia w naszych czterech kątach.

Żeby móc w pełni radować się z uroków domów szkieletowych, warto postarać się o właściwą lokalizację. Domy o takiej specyfice raczej nie sprawdzą się w dużych, ruchliwych miastach. Kojarzyć się mogą raczej z uboczem. Dobrym przykładem może być Pomorskie, gdzie ludność ucieka od miesjkiego rozgardiaszu na przedmieścia. Tam też powstają nowe domy skandynawskie.

Województwo Pomorskie – ziemia obiecana dla drewnianych domów?

Lokalizacja domu jest też ważna z innego powodu. Poziom dostępności drewna w wybranym rejonie wpływa na cenę surowca. Wspomniane województwo Pomorskie, przez wzgląd na obfite zalesienie jawi się jako producent niedrogiego drewna.

Budowa domów szkieletowych pochłania duże ilości drewna. Uwzględniając skalę – trafna lokalizacja może przynieść niemałe oszczędności.

Kolejną istotną kwestią jest projekt i postawienie zaplanowanego budynku. Na rynku jest dosyć sporo firm, których domeną jest budowa domów szkieletowych.

Planując taką budowę warto skonsultować się z przedstawicielami tego typu podmiotów. Fachowiec pomoże nam w określeniu wymogów, które musi spełniać wymarzony dom skandynawski. Zrobi to opierając się na przekazanej mu przez nas wiedzy o naszej działce oraz limitach finansowych.

Rozgarnięty producent domów drewnianych nie tylko pomoże nam zaplanować budowę. Doprowadzi ją do finalnego momentu. Przedsiębiorcy obracający się w tej branży dysponują często szeroką siecią kontaktów. Pozwalają one na zorganizowanie materiałów lepszej jakości, w lepszej cenie i w szybszym terminie.

Decydując się na współpracę z producentem domów drewnianych, budowa domów szkieletowych wydaje się łatwizną. W zasadzie większość pracy wykonuje upoważniony przez nas pracownik. Organizuje on ekipę budowlaną oraz niezbędny sprzęt i materiały.