Coraz częściej w polskim zagospodarowaniu przestrzennym można spotkać domy z drewna. O ile tego rodzaju konstrukcje znalazły swoich zwolenników w innych krajach już w przeszłości, o tyle w Polsce ciągle stanowią coś nowego.

Nad Wisłą od dekad stawia się na domy murowane. Drewno przez wiele lat było uznawane za materiał o niskiej wytrzymałości. Ostatnimi czasy trend ulega zmianie i budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej codzienna.

Plusy mieszkania w domu drewnianym

Budowa domów drewnianych to pomysł zaczerpnięty(a) ze Skandynawii. To właśnie na dalekiej północy znalazły one zastosowanie na większą skalę. Są to tereny intensywnie zalesione. W związku z tym łatwo jest tam o bazowy budulec.

Domy skandynawskie buduje się z drewna, które charakeryzuje się wieloma właściwościami cieplnymi. Jest to materiał, które pozwala zachować ciepło w mieszkaniu w okresie zimowym. Za to w lecie panuje tam kojący chłód kontrastujący z upałami na zewnątrz.

Budowa domów szkieletowych jest też znacznie krótsza niż stawianie domu murowanego. Na budowę tego drugiego wpływ mają warunki atmosferyczne, które nie zawsze pozwalają prowadzić prace. Budowa domów drewnianych możliwa jest nawet w zimie. Szacunkowy czas takiej budowy to tylko 2-3 miesiące.

Domy skandynawskie potrzebują też o wiele mniej materiałów budowlanych by powstać. Powoduje to, że są widocznie tańsze od tradycyjnych domów wystepujących w Polsce.
Są one też bardziej przyjazne środowisku. Drewno jest surowcem odnawialnym, a dodatkowo nieszkodliwym dla otoczenia. Technologia ponadto pozwala na optymalizowanie poziomu zużywanej przez dom energii.

Gdzie najlepiej postawić dom skandynawski?

Wyjściową sprawą w trakcie budowy domu jest jego bezpieczeństwo. Budowla musi być trwała i odporna na warunki atmosferyczne. Musi też spełniać normy przeciwpożarowe. Poza tym trzeba uchronić dom przed występowaniem pasożytów.

Wszystkie te działania polegają na stosowaniu właściwych detergentów. Bejce i oleje mają za zadanie chronić drewno przed wilgocią oraz wiatrem i zimnem. Dom skandynawski trzeba też uodpornić na działanie promieni słonecznych.

Co więcej prowadzi się szereg prac uszczelniających mieszkanie. Pozwala to na większą kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniu. Jest to również ochrona przed wszelkiej maści insektami czy szczurami, które mogłyby szukać schronienia w naszym zaciszu.

Żeby móc w pełni korzystać z uroków domów szkieletowych, warto zadbać o odpowiednią lokalizację. Domy o takiej specyfice raczej nie sprawdzą się w dużych, ruchliwych miastach. Kojarzyć się mogą raczej z wsią. Dobrym przykładem może być Pomorskie, gdzie populacja ucieka od miesjkiego rozgardiaszu na przedmieścia. Tam też powstają nowe domy skandynawskie.

Domy skandynawskie – poznaj perspektywę producenta

Lokalizacja domu jest też ważna z innego powodu. Poziom zalesienia w danym rejonie determinuje cenę surowca. Wspomniane województwo Pomorskie, przez wzgląd na duże zalesienie jawi się jako dostawca niedrogiego drewna.

Budowa domów szkieletowych pochłania duże ilości drzewa. Biorąc pod uwagę skalę – dopowiednia szerokość geograficzna może zapewnić niemałe oszczędności.

Kolejną ważną kwestią jest projekt i postawienie zaplanowanego domu. Na rynku jest całkiem dużo firm, których domeną jest budowa domów szkieletowych.

Rozważając taką budowę warto porozmawiać z przedstawicielami tego typu podmiotów. Fachowiec pomoże nam w określeniu parametrów, które powinien spełniać upragniony dom skandynawski. Zrobi to opierając się na udostępnionej mu przez nas wiedzy o naszej ziemii oraz budżecie.

Obrotny producent domów drewnianych nie tylko pomoże nam zaplanować budowę. Doprowadzi ją do finalnego momentu. Ludzie obracający się w tej branży posiadają często rozległą siecią kontaktów. Pozwalają one na zorganizowanie materiałów lepszej jakości, w lepszej cenie i w szybszym terminie.

Decydując się na współpracę z producentem domów drewnianych, budowa domów szkieletowych wydaje się łatwizną. W rzeczywistości większość pracy wykonuje upoważniony przez nas pracownik. Organizuje on ekipę budowlaną oraz niezbędny sprzęt i materiały.