Od pewnego okresu czasu coraz częściej można spotkać instalacje fotowoltaiczne na dachach mieszkań czy w ogrodach. Jest to wynik ulg oferowanych przez rząd i rosnącej świadomości Polaków w temacie ochrony środowiska. Fotowoltaika zapewnia dostęp do niedrogiej energii, która zarazem jest przyjazna dla środowiska. Jeśli chcemy by energia, z którego(ej) korzystamy był(a) czysty(e), rozwiązaniem jest fotowoltaika.

Pomorskie czy podkarpackie – słońce dociera wszędzie.

Oprócz tego dużym plusem fotowoltaiki jest fakt, że nie wymaga ona dużej pracy. Raz zamontowana instalacja będzie nam służyć latami wytwarzając prąd bez naszej ingerencji. Żeby zmaksymalizować jej wydajność warto jednak raz na jakiś czas zrobić przegląd systemu. Serwis fotowoltaiki może pomóc w zoptymalizowaniu jej pracy i zapewnić jej pracę przez kolejne lata.

Dlaczego warto serwisować fotowoltaikę?

System fotowoltaiczna to zbiór powiązanych ze sobą urządzeń elektrycznych. W związku z tym dla jego należytego funkcjonowania trzeba robić ich przeglądy.

Z racji tego, że jest to system będący pod napięciem przez względy bezpieczeństwa powinno się go serwisować. Regularne kontrole pozwalają uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości. Dają też szansę wykrycia usterek i zorganizowania prac naprawczych.

Zdarza się, że regularne serwisy urządzeń tworzących system(u) są warunkami producenta. Pozwala to przedłużać gwarancję na konstrukcję.

Wszystkie objawy, które mogą sugerować, że fotowoltaika nie działa tak jak należy powinny zwracać naszą uwagę. Spadki efektywności systemu czy {wzrosty opłat za prąd|wyższe niż zazwyczaj opłaty za prąd powinny zapalić alarm w naszych głowach. Podobnie jak różnego typu błędy falownika lub innych elementów systemu. W obliczu takiej sytuacji trzeba wezwać fachowców. Jak o wsystko, o fotowoltaikę też trzeba dbać – serwis fotowoltaiki stanowi jedną z podstaw takiego podejścia.

Fotowoltaika – jak, kiedy organizować i ile kosztuje przegląd systemu?

Przedstawiciel firmy montażowej będzie w stanie szybko i sprawnie przeprowadzić kompleksowy audyt naszych instalacji. Praca serwisanta opiera się na zarówno wizualnej ocenie stanu systemu, jak również na znacznie bardziej specjalistycznych pomiarach. Osoba, która kontroluje fotowoltaikę ma do dyspozycji najnowszymi technologiami, które pozwalają na bardzo dokładne określenie wszelkich potencjalnych punktów zapalnych. W razie potrzeby wymienia lub reperuje uszkodzone komponenty.

Zgodnie z przepisami prawa systemy elektryczne muszą przechodzić przegląd przynajmniej raz na 5 lat.

Dotyczy to również fotowoltaiki. W rzeczywistości zależy jakie konkretnie czynności mają być przeprowadzane – część z nich powinno się przeprowadzać częściej niż inne.

Rodzaj działania determinuje też ceny serwisu. Wahają się one od 300 do 1000 PLN. Wpływają na nie różne elementy. Ważny jest rodzaj instlacji i miejsce, gdzie jest zamontowana. Także miejsce na mapie, w które musi dojechać się serwisant wpływa na koszty. Jeśli serwis fotowoltaiki musi dojechać np. w Pomorskie z południa Polski, trzeba się liczyć ze wzrostem kosztów.

Żródło: Firma fotowoltaiczna z Gdyni