Od kilku lat bardzo wzrosła popularność paneli fotowoltaicznych. Jeszcze niedawno pozyskiwanie energii ze słońca było abstrakcją, obecnie jest się to realne- każdy, kto posiada dom, lub kawałek terenu może zostać właścicielem fotowoltaiki i czerpać energię słoneczną. Instalacje takie mają wiele zalet, a przede wszystkim słońce jest niewyczerpanym źródłem energii. Jak funkcjonują panele słoneczne? Jakie korzyści można czerpać z pozyskiwania energii w ten sposób?

Jak jest produkowana energia przez panele słoneczne?

Pobieranie energii ze słońca znane jest ludzkości od jakiegoś czasu. Każdy z nas z pewnością miał styczność się z kalkulatorami pobierającymi energię w ten sposób. Obecnie ta metoda bardzo się rozwinęła i jest opcja produkowania prądu we własnym zakresie przez osoby prywatne. Produkcja prądu z energii słonecznej to proces wieloetapowy. Swój początek ma w ogniwach fotowoltaicznych złączonych w moduły, co pozwala na zdecydowane zwiększenie ilości wytwarzanej energii. W panelach słonecznych pod wpływem promieni słonecznych wytwarzany jest prąd stały, który następnie transportowany jest do falownika. Falownik oprócz przekształcenia prądu stałego w prąd zmienny dopasowany do naszych gniazdek, pełni również funkcję kontrolera domowej elektrowni. Stale przystosowuje on produkowany prąd do parametrów sieci. Ponadto w razie wystąpienia awarii wyłącza się. Nie zawsze ilość wyprodukowanej energii jest identyczna, zależy to oczywiście od ilości dni słonecznych. W sytuacji nadmiaru prądu, można go przekazać do elektrowni. Jeśli ilość wytworzonej energii będzie zbyt mała, warto pobrać przesłany nadmiar z elektrowni. 

Sześć zalet jakie daje fotowoltaika

Panele słoneczne mają zdecydowanie więcej plusów niż wad. Coraz więcej ludzi decyduje się na ich montaż głównie przez wzgląd na liczne dotacje umożliwiające obniżyć koszty zakupu paneli. Plusy tego sposobu wytwarzania prądu odnosi się głównie obszaru ekonomicznego a także ekologicznego. Jakie właściwie zalety możemy czerpać z paneli fotowoltaicznych?

Mniejsze rachunki za energię elektryczną

Jest to na pewno najważniejsza zaleta wynikająca z montażu paneli słonecznych. Produkcja własnej energii elektrycznej pozwoli właścicielom domów znacznie zmniejszyć rachunki za prąd. Ilość energii elektrycznej zależy od ilości dni słonecznych. Jeśli przydomowa elektrownia wyprodukuje nadmiar prądu warto wysłać go do elektrowni, aby następnie pobrać w okresie niedoborów. Warto pamiętać, że energia pochodząca ze słońca jest za darmo i każdy może z niej korzystać. Jedynym kosztem jaki musi opłacić potencjalny inwestor jest sam cena całej instalacji. Przy obecnie powstałych dotacjach znacznie więcej osób może sobie pozwolić na takie rozwiązanie, a ponadto jest to inwestycja dająca zyski przez wiele lat.

Niezależność od rosnących cen prądu

Przydomowa instalacja paneli fotowoltaicznych umożliwia niezależność jeśli chodzi o stałe wzrosty cen prądu. Kiedy podpisujemy umowę z elektrownią, nie mamy gwarancji, że ceny prądu nie wzrosną. Właściciele paneli słonecznych z pewnością nie muszą się martwić ewentualnym wzrostami, stają się niezależni.

Panele fotowoltaiczne korzystne dla środowiska

Elektrownie, aby móc wyprodukować odpowiednią ilość prądu muszą zużyć duże ilości paliwa oraz wody. W Polsce podstawowym surowcem potrzebnym do wytwarzania energii elektrycznej jest węgiel. Ten sposób produkcji energii jest wyjątkowo szkodliwy dla środowiska naturalnego. Na szczęście przydomowe elektrownie są całkowicie nieszkodliwe. Ponad to do produkcji paneli wykorzystuje się  krzem i aluminium, czyli surowce całkowicie podlegające recyclingowi. W czasie wytwarzania energii elektrycznej nie powstają żadne szkodliwe środowiska substancje.

Inwestycja na wiele lat

Niewątpliwie decyzja o montażu fotowoltaiki związana jest z wyjątkowo dużymi kosztami. Pomimo dotacji należy liczyć się z określonym wydatkiem, nie można jednak zapominać, że taka instalacja jest inwestycją na długie lata. Panele wykonane są z wyjątkowo wytrzymałych materiałów, odpornych na szczególnie niekorzystne warunki atmosferyczne. Dotyczy to zarówno intensywnych deszczów, dużego gradobicia, a także zalegania na nich ciężkich hałd śniegu.

Łatwość w codziennym użytkowaniu

Po zamontowaniu instalacji na naszym domu nie ma potrzeby się martwić o trudną obsługę. Panele są prawie całkowicie bezobsługowe, a cała instalacja ma falownik, który w razie jakiś problemów powiadomi nas o nich. Zazwyczaj nie trzeba również ich czyścić, wyjątkiem jest sytuacja, kiedy od pewnego czasu nie padał deszcz, a w okolicy występuje silne pylenie.

Dofinansowanie do montażu fotowoltaiki

Obecnie, aby zmotywować coraz więcej osób w inwestowanie w wytwarzanie prąd, które jest nieszkodliwe dla środowiska, powstało dużo programów oferujących liczne dotacje. Programy takie same w całym kraju. Inne oferowane są w Warszawie, inne w Łodzi, a jeszcze inne w fotowoltaika Gdańsk. Przed rozpoczęciem inwestycji należy rozeznać się jakie dotacje obowiązują w naszym miejscu zamieszkania. Oprócz samego wsparcia w zakupie takiej instalacji, można także odliczyć tzw. ulgę termoizolacyjną od rocznego zeznania PIT.