Iniekcja ciśnieniowa to jeden z najciekawszych, a zarazem najbardziej pewnych sposobów odnawiania budowli. Z pozoru może wydawać się bardzo prosta, ale w istocie jest to skomplikowany system naprawczy wymagający fachowej wiedzy. Iniekcję ciśnieniową używa się nie tylko do naprawiania uszkodzeń w budynkach mieszkalnych czy publicznych, ale również do regeneracji ubytków w mostach. 

Dowiedz się, jak wykonywana jest iniekcja ciśnieniowa a także kiedy powinieneś ją zastosować. W poniższym artykule przybliżymy ci ten jakże ciekawy temat.

Wpis stworzyłem w oparciu o materiały przedsiębiorstwa https://dobreizolacje.pl/iniekcja-budowlana/ – fachowców w swojej dziedzinie.

Na czym polega iniekcja ciśnieniowa?

Iniekcja budowlana w dużym uproszczeniu to nic innego jak wypełnianie luk w budynku substancją ciekłą pod ciśnieniem. System naprawczy nazywany iniekcją budowlaną pozwala na wypełnianie rys, pęknięć i ubytków w konstrukcji, jak też umożliwia wypełnienie gruntu lub struktury konstrukcji. Jest to uniwersalny środek o powszechnym zastosowaniu wszędzie tam, gdzie pojawiły się ubytki i defekty budowlane.

Bywa to jednak dość złożony proces wymagający wykwalifikowanej firmy. Przez tak zwane pakery założone w nawierconych zagłębieniach wtłaczana jest specjalna substancja o formule i właściwości dobranej do typu wad. Napełnia ona nawet małe luki, scalając i stabilizując konstrukcję. W skład mieszanek używanych do iniekcji budowlanej może wchodzić żywica epoksydowa, mączka krzemianowa jak też piasek albo cement. Formułę wybiera się oddzielnie do każdego wypadku, żeby otrzymać największą wytrzymałość i dobry efekt.

Kiedy zastosować iniekcję ciśnieniową?

Zwykle zdarzającym się problemem, do jakiego stosuje się iniekcję budowlaną, jest wilgoć nieruchomości. Może być wiele powodów takiego problemu, lecz w prawie każdym wypadku iniekcja budowlana może być jedynym rozwiązaniem. Ta metoda jest wyjątkowo praktyczna, gdy nie mamy ochoty bądź nie możemy postawić na inwazyjne rozwiązanie. Iniekcja ciśnieniowa uzupełni wszystkie ubytki i pory, izolując strukturę, uniemożliwi wilgoci dojść w głąb murów. Istotne jest, aby dobrać kompetentną, fachową firmę, która zajmie się realizacją iniekcji ciśnieniowej. W żadnym wypadku nie powinno się wykonywać tego samemu bez żadnego doświadczenia. Specjaliści umieją wybrać typ mieszanki oraz iniektorów zależnie od danego problemu. Mimo iż iniekcja ciśnieniowa wygląda na prosty system, bardzo łatwo o fuszerkę w momencie, gdy nie posiadamy wystarczającej wiedzy.