Dezynfekcję zdarza nam się mylić z dezynsekcją, kiedy w rzeczywistości nie mają one ze sobą nic wspólnego. Za pomocą pierwszego niszczymy drobnoustroje, wirusy i grzyby. Dezynsekcja natomiast jest usuwaniem owadów.

Szukając informacji o dezynfekcji możemy znaleźć pojęcie sterylizacji. Ten proces najczęściej wykorzystywany jest przy osprzęcie medycznym i całkowicie usuwa drobnoustroje z rzeczy, kiedy dezynfekcja tylko częściowo je zwalcza.

Doświadczona firma w zakresie dezynfekcji w Warszawie to na pewno Dezynsekcja i Deratyzacja Hanna Skowronek.

Jakie są metody dezynfekcji i czym się różnią?

Do dezynfekcji wykorzystywane są metody fizyczne i chemiczne.

Fizyczna metoda dezynfekcji korzysta z pary wodnej o temperaturze 100-105°C. Można jej używać do odkażenia już oczyszczonego sprzętu i wyposażenia sanitarnego. Często wykorzystywana jest również przy odzieży, ale wtedy pod mniejszym ciśnieniem pary wodnej.

Druga opcja zastosowania metody fizycznej to skorzystanie z promieni UV (o długości 256nm). Niszczą drobnoustroje występujące w powietrzu i na obiektach. Wskazane są do dezynfekcji całych pomieszczeń. Tutaj warto zatrudnić fachowców, w Warszawie nie będziesz mieć większego problemu ze znalezieniem odpowiedniej firmy.

Korzystając z dezynfekcji chemicznej używamy preparatów bakteriobójczych. Należą do nich dla przykładu związki metali ciężkich, aldehydy i utleniacze.

Doskonałym przykładem użycia dezynfekcji chemicznej jest odkażanie ran wodą utlenioną, a także tak częste w dobie pandemii dezynfekowanie dłoni płynami antybakteryjnymi.

Na co zwrócić uwagę kiedy dezynfekujemy mieszkanie

W czasach, kiedy panuje koronawirus dezynfekcja kojarzy nam się z regularnym wietrzeniem gabinetów, myciem stołów i biurek płynami opierającymi się na alkoholu, a także przemywaniem nimi klamek i przedmiotów, które są wielokrotnie ruszane.

Powinniśmy tak postępować nie tylko w przypadku koronawirusa, ale też grypy, wszawicy, albo bardzo groźnej u naszych pupili parwowirozy.

Co jeszcze powinno nas przekonać do odkażenia domu?

Dobrze jest wyczyścić i zdezynfekować dom po zabraniu z niego zwłok. Kolejnym czynnikiem dokładnego pozbycia się mikroorganizmów jest sytuacja, kiedy w domu mieliśmy pasożyty i nie chcemy ich ponownej inwazji.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dezynfekcję przeprowadził sam, ale pomyśl wtedy dokładniej o pewnych aspektach. Ubrania koniecznie wypierz w temperaturze minimum 60°C, a pościel i ręczniki w 90°C. Jeżeli nie możesz, to kup specjalne produkty do dezynfekcji prania. Odpowiednio dobrany proszek odkaża już przy 30-40°C. Weź pod uwagę, że w celu pozbycia się mikroorganizmów z naczyń powinieneś nastawiać zmywarkę na około 70°C.

Na koniec pamiętaj o regularnym otwieraniu okien i wyrzucaniu śmieci. Ważne jest również dokładne wyczyszczenie wszystkich często dotykanych przedmiotów. Na pewno warto zwrócić uwagę na klawiaturę komputerową albo włączniki światła. Utrzymywanie porządku na co dzień zaoszczędzi Ci pracy i sprawi, że drobnoustroje nie będą osiedlały się w dużych ilościach.

W niektórych przypadkach warto jest jednak zatrudnić ekipę do lepszego i bardziej efektywnego zabiegu dezynfekcji. Ceny różnią się w zależności od wielkości lokalu, albo od miejsca zamieszkania. W Warszawie koszt może być wyższy niż na wsi, ale o wiele prościej jest znaleźć należytą pomoc.