Noże tokarskie jak sama nazwa wskazuje mają zastosowanie przy tokarkach, które odpowiedzialne są za skrawanie. Noże tokarskie posiadają jedno ostrze i za jego pomocą możemy dokonać toczenia zewnętrznego i wewnętrznego. Obrabiany przedmiot przeważnie jest w kształcie bryły obrotowej i za pomocą noży tokarskich możliwe jest nadanie mu innego kształtu. Oprócz toczenia za ich pomocą można dokonać również przecinania, wcinania, gwintowania oraz rowkowania. Tokarki są często używanym urządzeniem do wytwarzania gwintów. Z czego wygląda nóż tokarski i jakie mamy jego typy? Jakich innych maszyn wykorzystamy do wytwarzania gwintów?

Budowa i wygląd noża tokarskiego

Nóż tokarski zbudowany jest z dwóch części – roboczej i chwytowej. Część chwytowa montowana jest prosto w tokarce, część robocza dla odmiany zawiera kilka innych elementów i to dzięki niej możliwa jest praca noża. Jej elementem jest powierzchnia natarcia oraz przyłożenia, krawędź skrawająca, ostrze a także naroże. Każda z tych części ma inną funkcję i wystarczy, że zabraknie jednej z nich a nóż będzie bezużyteczny. Noże tokarskie zbudowane bywają ze stali szybkotnącej i znajdą wtedy zastosowanie przy kształtowaniu stali, staliwa, żeliwa oraz miękkiego mosiądzu. Drugi surowiec, z którego mogą być wykonane to płytki z węglików spiekanych, które można dodatkowo podzielić na rodzaj S i H i obydwa będą stosowane przy innych materiałach.

Na jakie kategorie można podzielić noże tokarskie?

Noże tokarskie podzielić można ze względu na różne wskaźniki. Dosyć często spotkać można się z podziałem ze względu na sposób obróbki. Wtedy rozróżniamy noże punktowe, kształtowe oraz obwiedniowe. Te pierwsze stykają się z obrabianym tworzywem punktowo, czyli tylko wierzchołkiem ostrza. Noże kształtowe będą kształtowały materiał krawędzią ostrza, za to noże obwiedniowe cechują się kształtowaniem za pomocą przetaczania się po powierzchni.

Inną metodą na grupowanie noży tokarskich będzie uwzględniający ich budowę.

Rozróżniamy wtedy noże tokarskie jednolite, składane, noże z płytką lutowaną i noże oprawkowe. Te pierwsze będą wykonane z jednego rodzaju materiału i najczęściej będzie to stal, składane za to posiadają wymienne płytki wykonane z węglików spiekanych. Noże z płytką lutowaną przeznaczone są do toczenia wzdłużnego, zewnętrznego oraz wewnętrznego, jak również do przecinania oraz planowania. Noże oprawkowe za to wykonują nowe noże tokarskie o asymetrycznych kształtach – promieniowych, przezieraków, wytaczaków i zdzieraków.

Obróbka gwintów – jakich narzędzi oprócz noży tokarskich możemy do tego użyć?

Gwinty można tworzyć na kilka różnych sposobów. Wyróżnić można obróbkę za pomocą walcowania, frezowania, szlifowania, nacinania gwintownikiem, nożami stycznymi wagnera albo nacinania na tokarce.

Dostępne na rynku noże styczne wagnera są niezmiernie specjalistycznym oraz skomplikowanym narzędziem, jednak przy wykorzystaniu ich obróbka przebiega niesamowicie szybko.

Jednymi z najłatwiejszych technik będzie nacinanie na gwintowniku oraz nacinanie gwintu narzynką. Bardzo często będą one także stosowane w domowych pracowniach, wystarczy tylko, że posiadamy odpowiednie sprzęty. Warto także pamiętać, że na gwintowniku zrobimy jedynie gwinty wewnętrzne, a za pomocą narzynki gwinty zewnętrzne.

Źródło: Szlifmet – walcowanie gwintów