Często w Polsce zdarzają się nietypowo gorące dni. Zazwyczaj temperatury są tak duże, że codzienne funkcjonowanie bywa kłopotliwe. W takiej sytuacji zwiększenie komfortu może zapewnić właściwy klimatyzator. Czym właściwie jest klimatyzator? Krótko mówiąc jest to urządzenie, służące do ochładzania powietrza. Ale czy opłaca się zainwestować w klimatyzator, skoro lato trwa jedynie kilka miesięcy?

Źródło: Firma oferująca klimatyzatory przenośne we Wrocławiu.

Na jakiej zasadzie funkcjonuje klimatyzator?

Wbrew pozorom, jeśli chodzi o sposób działania klimatyzacji jest to dosyć prosty mechanizm. Generalnie jest to urządzenie, które można porównać do lodówki-  schemat chłodzenia powietrza jest podobny. Klimatyzator zbudowany jest z parownika, skraplacza a także sprężarki. Powietrze, które trafi do środka ochładzane jest w parowniku poprzez przekazanie ciepła czynnikowi chłodzącemu. Następnym etapem jest sprężenie gazu w sprężarce, aby następnie trafić do skraplacza, tam powietrze zostaje przemienione w ciecz. Następnie znów trafia na parownik, gdzie ponownie zmienia się w w stan gazowy. Najnowocześniejsze modele klimatyzatorów mają liczne dodatkowe funkcje. Poza samym ochładzaniem powietrza, są to:

  • Ogrzewanie – w zimowe miesiące można odwrócić schemat działania tak, aby powietrze się nagrzewało.
  • Wentylacja – klimatyzator można podłączyć do systemu wentylacyjnego. Kiedy urządzenie jest wyłączone, wentylacja będzie działać osobno. Zintegrowanie tych dwóch systemów pozwala dostarczanie świeżego powietrza z zewnątrz.
  • Oczyszczanie powietrza – jest to funkcja coraz popularniejsza w polskich domach przez złą jakość powietrza. Zainstalowanie wewnątrz klimatyzatora filtry pozwolą na oczyszczanie powietrza. Jest to przydatna funkcja szczególnie dla alergików.
  • Osuszanie – klimatyzator pozwala na utrzymanie stałej, odpowiedniej wilgotności powietrza. Zwiększa to komfort termiczny, a także przeciwdziała pojawieniu się pleśni.
  • Jonizowanie powietrza – jest to specjalna funkcja, która znacznie zawyża cenę sprzętu. Klimatyzator z wbudowanym jonizatorem ma niewątpliwie korzystny wpływ na nasze zdrowie. 

Jeśli podejmiemy decyzję o montażu klimatyzacji w pomieszczeniu, warto regularnie ją serwisować. Dzięki temu jakość powietrza będzie dobrej jakości, a sam klimatyzator będzie niezawodny o wiele dłużej. 

Wady i zalety klimatyzacji

Jak każde urządzenie, klimatyzator posiada określone minusy i zalety. Podstawową jego wadą jest koszt samego urządzenia, a także cena instalacji. Zainstalowanie klimatyzacji najlepiej zlecić specjalistycznej firmie, która wykona to sprawnie i odpowiednio, aczkolwiek nie jest to oszczędne rozwiązanie. W tym momencie przechodzimy do następnej wady, ponieważ instalacja klimatyzacji zazwyczaj wiąże się z kuciem ścian i jest to naprawdę duży remont. Oczywiście jeżeli nie mamy miejsca na stały montaż, warto zastanowić się nad klimatyzatorem przenośnym. Istnieją firmy oferujące wynajem klimatyzatorów w korzystnych cenach. Co więcej, klimatyzator trzeba okresowo oddawać serwisowaniu oraz wymieniać filtry. Niewątpliwie klimatyzacja ma dużo zalet. Głównie jest to komfort termiczny w czasie upalnych dni, które pojawiają się się znacznie częściej. Dzięki temu również sen w upale bezproblemowy. Kolejną korzyścią tego urządzenia jest polepszenie jakości powietrza, co jest ważne szczególnie dla osób chorujących na astmę i alergię. Zamontowane filtry powietrza znacznie poprawiają jego jakość. Kolejną zaletą mającą pozytywny wpływ na domowników jest podtrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza. Zalety klimatyzacji zdecydowanie przewyższają jego minusy, dlatego warto zdecydować się na to urządzenie. Co w sytuacji, kiedy nie mamy miejsca na montaż klimatyzatora, lub korzystać z jego zalet tylko w miesiącach letnich?

Klimatyzator mobilny- idealne rozwiązanie dla niezdecydowanych

Obecnie powstaje coraz więcej wypożyczalni klimatyzatorów. Są one bardzo popularne zwłaszcza w większych miejscowościach jak Trójmiasto, Poznań, Wrocław, Łódź. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają wolnej przestrzeni na stały montaż klimatyzatora. Często wypożyczalnie oferują swoje urządzenia dla przyjęć weselnych w miejscach gdzie nie ma stałej klimatyzacji. Znacznie zwiększa to komfort gości w czasie przyjęcia. Należy mimo wszystko pamiętać, że nie wszystkie urządzenia będą się nadawały do schładzania dużych pomieszczeń. Główną korzyścią mobilnego klimatyzatora jest to, że posiada on kółka i bezproblemowo można zmieniać jego lokalizację. Na pewno wadą takiego urządzenia jest emitowany przez niego dźwięk. Jest on znacznie większy, niż urządzeń zamontowanych na stałe. Klimatyzatory przenośne nie są również tak wydajne jak te wymagające montażu. Oczywiście przed decyzją co do zakupu lub wypożyczenia klimatyzatora trzeba przeanalizować wszystkie plusy i przeciw. Często mimo chęci nie ma po prostu opcji kupna stałego urządzenia, i wówczas jedyną możliwością, która umożliwi pomimo wszystko cieszyć się przyjemniejszym powietrzem jest jego wynajęcie. Wynajęcie klimatyzatora jest opcją, z której chętnie korzystają biura. Warto jednak pamiętać, że klimatyzatory przenośne są urządzeniami znacznie głośniejszymi niż standardowe. Dlatego zwłaszcza jeżli chodzi o biura warto wybrać model jak najcichszy.