Nie można zaprzeczyć, że drewniane okna mają swój urok. Drewno jest materiałem, który pozwala osiągnąć naprawdę ładny dla oka efekt. Okna drewniane są produktem dosyć drogim i wymagającym należytej konserwacji. Ich obróbka jest również czasochłonnym zajęciem.

Mimo ceny i wymagań jakie drewno nakłada na posiadacza, wciąż nie brakuje chętnych na tego typu styl.

Obecnie, kiedy mamy do czynienia z modernistycznym stylem architektonicznym, trzeba dużo fantazji by dopasować drewniane okna do całościowego kształtu budynku. Okna drewniane w Krakowie bowiem, kojarzą nam się głównie ze starszymi budynkami. Ale mogą się także elegancko komponować w nowoczesnym budownictwie.

Do jakich styli pasują drewniane okna?

Modernistyczne budownictwo cechuje się specyficznymi formami architektonicznymi. Kładzie się nacisk na niestandardowe formy. Mieszkańcy mieszkań budowanych w nowoczesnym stylu kładą nacisk na przestronne witryny, które pozwalają dobrze doprowadzić słońce do wnętrza. W tym celu wykorzystuje się dużo szkła i kreuje przeszklone przestrzenie.

Nowoczesne budownictwo wysoko stawia również ekologię i wydajność energetyczne(ą) domostwa. Ważne jest to z jakich materiałów i przy użyciu jakich technik budynek powstaje.

Drewno jako naturalny surowiec mogłoby się dobrze wkomponowywać w ten tok myślenia. Wszak jest bezemisyjne i w stu procentach naturalne. Ale charakterystyczne kolory i faktura, które cechują okna drewniane nie będą pasować do każdego projektu.

Najlepszym rozwiązaniem jest wiedzieć już na etapie przygotowań do budowy, że chcemy mieć drewniane okna. Wtedy całość można zorganizować w taki sposób, aby cel ten osiągnąć.

Jakie okna wykorzystać w nowoczesnym budownictwie?

Współczesne budownictwo często opiera się na tworzywach sztucznych. Można z nich stworzyć przedmioty i ozdoby o wybranym kształcie. Jeśli chodzi o okna, które instaluje się w now powstałych domach przeważnie są to okna PCV. Są one stosunkowo tanie, a także łatwe w montażu i niewymagające wiele pracy już po założeniu.

Kiedy wymarzymy sobie okna drewniane jako zakończenie naszego domu, jak wspomniano, warto mieć plan jak je zaaranżować. Wygląd domu powinien być w miarę jednolity, wszystkie elementy powinny tworzyć całość – jak puzzle. Dlatego wybierając okna drewniane trzeba wziąć pod uwagę wygląd wewnętrzny i zewnętrzny mieszkania.

Sięgnij po pomoc

Aby mieć szerszy wachlarz rozwiązań warto skonsultować się z fachowcem. Osoby zajmują się architekturą zarobkowo z pewnością będą w stanie doradzić zadowalające rozwiązanie.

Zazwyczaj pracownicy tego sektora mają w głowie kilka różnych sposobów na realizację zadania. Warto podążać za ich doświadczeniem i zapozanć się z ich punktem widzenia.