Fotowoltaika zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Jest to wynik zalet, które posiada. Panele słoneczne to dziś naprawdę częsty widok w Polsce. Dużo osób, które dopiero rozważa ich montaż zastanawia się na tym, jaka jest ich cena oraz co ma na nią wpływ. Zobaczmy co wpływa na to, ile kosztuje fotowoltaika.

Poznaj plusy założenia fotowoltaiki

Zacznijmy od tego z jakiego powodu w ogóle warto zamontować panele słoneczne. Fotowoltaika zamienia energię słoneczną na energię elektryczną. Oznacza to, że panele słoneczne pozwalają nam na niezależność od dostawcy prądu. Jeżeli mieszkamy w okolicy, w której często mają miejsce awarie skutkujące przerwami w dostawie energii elektrycznej, fotowoltaika sprawdzi się naprawdę świetnie. Dodatkowo pozwala ona uniknąć rosnących cen prądu. Fotowoltaika jest rozwiązaniem przyjaznym środowisku naturalnemu. Panele słoneczne podczas pracy nie emitują gazów czy pyłów, które negatywnie wpływają na przyrodę. Nie hałasują, co oznacza, że obecność paneli słonecznych nie obniża komfortu mieszkania w domu. Panele słoneczne nie wymagają obsługi, a raz zamontowane posłużą wiele lat.

Sprawdź ofertę firmy Eco-synergia – Pomorskie to obszar ich działania.

fotowoltaika w domu

Cena fotowoltaiki a miejsce montażu

Tym, co wpływa na koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej jest między innymi miejsce montażu. Optymalnie jest, jeśli panele słoneczne można zamontować na dachu , nie wprowadzając na nim żadnych poprawek. Wtedy cena jest najbardziej korzystna. Może jednak zdarzyć się tak, że panele muszą znaleźć się na gruncie. Wówczas koszt zostanie zwiększony o budowę specjalnej konstrukcji oraz wykonanie przekopu po to, aby połączyć instalację fotowoltaiczną z domem.

Warto również zapoznać się z realizacjami firmy Sollab – również województwo Pomorskie

Cena instalacji fotowoltaiki a doświadczenie firmy

Na ogół jest tak, że cena jest zależna od doświadczenia wykonawcy. Doświadczone firmy, które od dawna działają na rynku paneli słonecznych mają w wielu wypadkach nieco wyższe stawki. Oszczędzanie na fotowoltaice się jednak nie opłaca. Początkująca firma może wykonywać instalację niewłaściwie. Zawsze jest też ryzyko błędnego obliczenia mocy, jaką powinna mieć instalacja.

panele słoneczne

Lokalizacja a cena fotowoltaiki

Decydując się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych, zawsze należy pamiętać, że w większych miastach takich, jak Rybnik, Białystok, Bytów czy Gdańsk ceny są nieco wyższe. Mimo to instalacja paneli słonecznych naprawdę się opłaci.

Rozmiar paneli słonecznych a cena

Im większa instalacja, tym oczywiście więcej trzeba będzie za nią zapłacić. Podobnie jest wtedy, kiedy panele muszą charakteryzować się większą mocą. Warto jednak pamiętać, że wielkość instalacji zawsze musi iść w parze z wielkością gospodarstwa domowego. Nie jest więc najlepszym pomysłem zmniejszanie jej po to, aby ponieść mniejsze koszty.

montaż fotowoltaiki

Czy na fotowoltaikę można otrzymać dofinansowanie?

Jeśli chcemy zamontować panele słoneczne, a jednocześnie zależy nam na tym, aby zapłacić jak najmniej, warto zdecydować się na dofinansowanie. Dzisiaj dostępne są rozmaite programy, które gwarantują dofinansowanie na montaż fotowoltaiki. Fotowoltaika to rozwiązanie, na które warto się zdecydować. Bez wątpienia poniesiony wydatek zwróci się w ciągu kilku najbliższych lat.