Prawo które reguluje ogrzewanie umieszcza coraz większe ograniczenia.Ograniczają one chęć sprzedaży niskiej jakości kotłów a także niezgodnych z ekologią paliw. Jest to jeden z powodów, dla których w ostatnim czasie piece na pellet stały się tak bardzo popularne. Ten rodzaj paliwa ma także bardzo wysoką wydajność.

Pelet – z czego się go produkuje?

Pelet jest paliwem pod postacią granulatu o kształcie sprasowanych wałków o wielkości 6-8 mm i a jego maksymalna długość to 30 mm. Pelet jest produkowany z biomasy, czyli pozostałości z produkcji rolnej które zostały sprasowane z użyciem wysokiego ciśnienia. Możemy wyróżnić kilka rodzajów:

pelet drzewny produkowany przy użyciu trocin, zrębek i innych odpadów drzewnych;
pelet agro który jest produkowany z słomy, siana, biomasy roślin energetycznych;
pelet produkowany z łusek słonecznika;
pelet produkowany z innych odpadów.

Niemniej jednak ze względu na przeznaczenie możemy do podzielić na dwie grupy. Pelet przemysłowy wykonuje się przykładowo ze słomy. Za jego pomocą ogrzewa się budynki publiczne oraz przemysłowe. Pelet który stosuje się w gospodarstwach domowych jest najczęściej z drzew. Jest on wytwarzany z resztek które pochodzą z tartaków, stolarni a także zakładów drzewnych. Pamiętaj że muszą one być pozbawione zanieczyszczeń czy to chemicznych czy też mineralnych.

Czy pelet naprawdę jest tak bardzo ekologiczny?

Pelet jest to bardzo wydajne paliwo, bo jego wartość
energetyczna wynosi średnio 19500 kJ/kg przy zawartości popiołu 0,5%. Z kolei kaloryczność dwóch kilogramów peletu odpowiada kaloryczności 1 l oleju opałowego. Aczkolwiek pamiętajmy że wszystko zależy też od kotła na pelet czy też dostawcy paliwa. Zaleca się stosować pelet certyfikowany, na przykład DIN PLUS lub EN PLUS o bardzo dużej od profesjonalnego sprzedawcy. Pelet posiadający certyfikat musi posiadać odpowiednie oznaczenie. Do zastosowań komercyjnych a także do gospodarstwa domowego według standardu EN PLUS wyróżnia się:

klasę właściwości A1 – jest to najwyższa jakość pelet posiadający wysokie parametry spalania i niskiej ilości popiołu oraz azotu.
klasę właściwości A2 – petel stosowany w większych instalacjach;
klasę właściwości B – pelet, który powstaje z drewna, które nie jest przetworzone chemicznie.