Skup złomu jest miejscem, gdzie można pozbyć się niepotrzebnych, zalegających rzeczy a oprócz tego zarobić trochę gotówki. Poza tym na niektórych złomowiskach, można także zakupić używane części do samochodów. Taki punkt skupu złomu znajduje się np. w Lubartowie. Oddawanie starych rzeczy na skup pomaga w dbaniu o środowisko naturalne. Z tego powodu coraz więcej osób postanawia zawieźć zalegające metale na skup, nawet jeżeli jest on oddalony o kilka kilometrów. Mimo wszystko nie każdy do końca wie jakie surowce można oddać do takiego punktu. Czy skup przyjmie wszystkie metale? Mało kto zdaje sobie sprawę, że takie rzeczy trzeba wcześniej odpowiednio przygotować poprzez ich wyczyszczenie. Punkt skupu złomuSkup złomu raczej nie przyjmie aluminiowych puszek z zawartością, czy innych metali oklejonych folią. Dlaczego? Ponieważ takie materiały nie mogą zostać przetworzone. Pomimo tego warto włożyć trochę pracy, dobrze przygotować metal, aby zadbać o środowisko naturalne i zarobić nieco pieniędzy. 

Czym tak właściwie jest złom?

Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, ile zbędnych metalowych rzeczy znajduje się w domu, a można sprzedać je z zyskiem. Co to jest złom? Dokładnie mówiąc są to wszelkiego rodzaju odpady nieużytkowe zrobione z metali i ich stopów, które równocześnie mogą zostać przetworzone. Takie niepotrzebne przedmioty mogą zostać stopione i otrzymany z nich metal ponownie wykorzystany. Co właściwie można oddawać na takim skupie? Najczęściej sprzedawane przedmioty to np.: części samochodowe, wszelkiego rodzaju blachy, puszki po napojach, zbrojenia uzyskane z rozbiórek, oraz metalowe odpady produkcyjne czy budowlane. 

Jakie metale są najchętniej przyjmowane przez skupy?

To, ile dostaniemy pieniędzy sprzedając metale do skupu zależy przede wszystkim od tego, jaki to jest metal. Niewątpliwie skupy kupują wszystkie metale, ale niektóre są droższe a inne tańsze. Najpowszechniejsze, a zarazem najczęściej oddawane metale to stal, żeliwo i aluminium. Jednakże ich cena nie jest zbyt wysoka. Można dostać od kilkudziesięciu groszy, do kilku złoty za kilogram. Pomimo tego, warto je sprzedawać, gdyż są łatwo dostępne. Szacuje się, że zbierając metalowe niepotrzebne rzeczy w domu można zarobić nawet 1000 zł. A na jakich metalach można zyskać najwięcej? Bezdyskusyjnie najwięcej kosztują metale kolorowe takie jak cyna, mosiądz oraz miedź. Ich ceny wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za kilogram. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że są to metale przewodzące ciepło. Kolejną ich pożądaną cechą jest bez wątpienia to, że podczas recyclingu praktycznie nie ma strat surowca. Co więcej koszty wydobycia tych metali są wielokrotnie wyższe od kosztów recyclingu. 

Sprzedaż odpadów na skupie – jak je przygotować?   

Przed zawiezieniem metalowych odpadów na złom należy pamiętać o kilku regułach. Nade wszystko takie rzeczy muszą być wcześniej odpowiednio przygotowane, aby cały proces sprzedaży przebiegał sprawnie i bez problemów. Poza tym takie rzeczy powinny być wyczyszczone z niepotrzebnych materiałów jak papier, folia, szkło. Następną ważną kwestią jest właściwa segregacja. Przed pójściem na złom należy osobno odłożyć stal, żelazo, mosiądz miedź itp. Na pewno jest to bardziej opłacalne dla osoby, która to sprzedaje. Kiedy jakaś rzecz składa się z kilku metali zostanie on zważony i zakupiony w cenie żelaza, nawet jeżeli są tam elementy z drogiej miedzi, czy cyny. 

Czy samochody również można złomować? 

Sporo skupów, które są do tego przystosowane przyjmuje również niepotrzebne, zniszczone auta. Dotyczy to zarówno całych pojazdów, jak i pojedynczych elementów. Często jest to jedyna możliwość na legalne pozbycie się auta nadającego się tylko do kasacji. Jakiś czas temu chcąc oddać taki samochód na szrot trzeba zapłacić opłatę recyclingową, która wynosiła 500 zł. Obecnie zrezygnowano z niej i na oddaniu takiego szrota można nawet dobrze wyjść. 

Czego nie sprzedamy na skupie złomu?

Coraz więcej osób sprzedaje bezwartościowe, metalowe rzeczy na złom. Takie miejsca często przyjmują niemalże wszystko, aczkolwiek są pewne wyjątki. Jakie dokładnie? W skupach złomu na pewno nie sprzedamy monet które są obecnie w obiegu. Następną rzeczą, której nie da się zgodnie z prawem sprzedać na złomie są znaki drogowe, co raczej jest oczywiste. Oczywiście taki skup nie ma prawa kupować także trakcji kolejowych lub tramwajowych, także w sytuacji kiedy potrafimy udowodnić, że weszliśmy w ich posiadanie legalnie. Mimo wszystko opłaca się czasami zrobić w domu czy piwnicy dokładne porządki i niepotrzebne, metalowe przedmioty odwieźć na złomowisko. Jest to na pewno bardziej opłacalna opcja niż trzymanie w domu. Ważne jest to, że oprócz zysku w ten sposób zadbamy o środowisko naturalne, a metalowy odpad dostanie drugie życie.

Jak założyć skup złomu?

Skupy złomu cieszą się ostatnio dużą popularnością, w związku z tym coraz więcej osób je otwiera. Na pewno należy posiadać odpowiednie miejsce, gdzie można magazynować tego typu odpady. Aby założyć taką działalność trzeba zdobyć właściwe pozwolenie z gminy gdzie będzie się znajdowało złomowisko. Jeśli przyszły przedsiębiorca posiada aktualną decyzję z Programu Gospodarowania Odpadami Niebezpiecznymi, jest to w zupełności wystarczające.