Sporo jest ludzi starej daty, którzy doceniają ciepło w czterech kątach dzięki ogrzewaniu drewnem bądź węglem w kominku. Istnieją też inne formy utrzymania ciepła w domu, jak między innymi ogrzewanie gazowe. W niedalekiej przeszłości pojawiły się jednak innowacyjne metody z tym związane. Świat idzie do przodu i każdy zaczyna zwracać uwagę na ekologię strzegąc w ten sposób ziemię najlepiej, jak tylko może. W skutek tego coraz bardziej popularny robi się pellet.

Mamy tu do czynienia z rodzajem materiału opałowego, który istnieje w formie grudek. Ma postać typowego walca, a do tego jest mały, w brązowym kolorze. Wywodzi się z odpadów rolnych, biomasy, które bez przeszkód ulegają rozkładowi. Rodzajów pelletu da sięwymienić kilka, oczywiście muszą być one wolne od różnych zanieczyszczeń chemicznych i mineralnych:

  • Pellet drzewny z części drzew, łyka, gałązek
  • Pellet agro z części naturalnych jak słona czy rośliny

To także można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to funkcja w gospodarstwie domowym, resztki z tartaków czy różnego rodzaju zakładów drzewnych.

Druga zaś to pellet przemysłowy, za pomocą którego da się ocieplać budynki, używa się w przemyśle.

czemu pellet jest tak popularny

Do tej pory ludzie zazwyczaj ponosili dosyć dużą cenę za to, by ocieplić swój dach nad głową. Wycieczka do lasu po drzewostan, przeliczenie na metry i koszt wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Z węglem również jest bardzo podobnie. Cena za tysiąc kilogramów to wartość rzędu kilkuset złotych. 

Z pelletem jest zupełnie inaczej. najczęściej nabywakupujesię go w dużych torbach pakowanych po kilkanaście kilogramów. Da się go użytkować dosyć długi czas, a poza tym nie mamy problemów z dostarczeniem go do domu, co już jest podstawowym plusem przemawiającym za pelletem.

Coraz więcej osób decyduje o zmianie kotła i zamianę na pellet przeważnie z czterech banalnych powodów.

  1. Nade wszystko chodzi tu o ekologię. Żaden człowiek nie chce, by z jego komina wydobywał się smog. Ten produkt to paliwo nieprawdopodobnie czyste. W wyniku chemosyntezy nie wydziela się bezbarwny i bezwonny gaz ani żadne substancje smolne, więc nie ma mowy o żadnym zanieczyszczaniu powietrza
  2. Ważne jest też to, że nie wytwarza on sporej sumy popiołu, jak to jest w wypadku innych wariantów ocieplania.
  3. Dzięki temu, że nie produkuje on pyłu, czy kurzu to kocioł jest strasznie łatwy w sterylizacji, a w gruncie rzeczy da się to załatwić nawet raz na kilka dni.
  4. Ostatecznym argumentem jest dość dobra cena. Bez wątpienia zależy to od jakości, ale porównując to z drewnem czy węglem wydaje się to dużo bardziej dogodne.

W jaki sposób tworzy się pellet?

Wiele zależy od tego, jakiktóry materiał posiadamy. Niemniej jednak start wygląda tu bardzo podobnie, ponieważ na samym początku jest wymóg zdrobienia go na mniejsze kawałki, co jest przyszykowaniem do dalszej obróbki. Może być wymóg pozbycia się wilgoci.

Potem mamy styczność z drobieniem, sprasowaniem, a potem przystąpić można do końcowego czynu, jakim jest już tryb granulacji. Tutaj zostaje mu przyznana konkretna struktura, czyli jest to przeważnie wspomnianyrzeczony walec niewielkich rozmiarów. Pellet następnie chłodzi się, pakuje w worki i doręcza do magazynów.

Co wpływa na wartość pelletu?

Paliwo dobrej jakości nie może być tanie. Najbardziej istotnym elementem, który jest wymagany to certyfikat, który każda firma wydaje sprawdzając uprzednio produkt pod kątem jego przydatności handlowej, genezy i innych zalet. Wskazówką dla nabywającego musi być w tym przypadku obecność znaku wytwórcy. Wtedy możemy mieć pewność, że pellet jest niezagrożony dla nas, dla środowiska i ma bardzo dobre właściwości.

W jaki sposób taki certyfikat ten opał może otrzymać? Twórca musi przesłać okaz do atelier, gdzie podlega badaniom. Po ich sprawdzeniu, a także pomyślnej weryfikacji linii produkcyjnej wszelaki twór dostajeotrzymujeindywidualny numer certyfikatu.

Podane powyżej czynniki mają wpływ na to, jaką klasę dostanie konkretny produkt. Definiuje się go w megadżulach na kilogram i wycenia za tonę. Im mniej megadżuli, tym ranga jest niższa. W naszym kraju wyróżnia się 3 rangi:

  • Niska ranga, ok. 13 MJ/kg – od 500 do 600 złotych za tysiąc kilogramów
  • Średnia klasa, ok. 17 MJ/kg – od 700 do 800 złotych za tonę
  • Wysoka klasaranga, ok. 19 MJ/kg – od tysiąca złotych za tysiąc kilogramów

Który pellet dobrać?

Bez wątpienia dobór pelletu zależy tylko i wyłącznie od kupującego, od jego możliwości pieniężnych. Móc jednak wybrać ten najlepszy, zdecydowanie poleca się pellet drzewny. Wydaje się to być najlepszą opcją dla tradycyjnych metod ocieplania, to ten najlepiej wydajny, którego ważność sięga więcej niż 18 MJ/kg. Przede wszystkim zawiera on mniej wilgoci niż zwykłe drzewo. Da się go wytworzyć z wielu rodzajów drzewostanu. W tym przypadku należy to podzielić na iglasty, a także liściasty. Bardziej wartościowymi parametrami cechuje się jednak pellet z drzew rodzaju iglastego, ponieważ ze względu na swój układ będzie łatwopalny. Ma większą moc. Bardzo często obecność żywicy ma duży wpływ na walory cieplne. 

Teraz, kiedy mamy kryzys powiązany z paliwami gazowymi to właśnie produkt powinien zostać doceniony na rynku na świecie i dominować w świecie ciepłownictwa.