Kostka brukowa jest niezmiernie często widzianym tworzywem na podjazdach, parkingach oraz deptakach. Istnieją przypadki, że układana jest także na drogach. Skąd wziął się koncept tego typu podłoża i kiedy została pierwszy raz wykorzystana? Czy każda kostka brukowa jest taka sama?

Co to jest kostka brukowa?

Bruk to najłatwiej mówiąc warstwa drogi, która jest umocniona za pomocą położonej na niej pokrywy przylegających do siebie ściśle kamieni albo kostek, dla przykładu betonowych. Nawierzchnię kładzie się na odpowiednim korpusie z tłucznia oraz piasku, które nie są tylko po to, aby wyrównać grunt, ale też usuwają padający deszcz. Początkowo bruk był nawierzchnią wykonaną z kamienia polnego albo różnej wielkości ciosów kamiennych, czyli tak zwane kocie łby, jednak powoli jednak termin ten zaczął być używany również w przypadku ulicy z kostek kamiennych czy też betonowych.

Krótka historia bruku – kiedy został po raz pierwszy położony?

Kostka brukowa była znana już w starożytnym Rzymie w IV wieku przed naszą erą. Bardziej zaczęła być jednak wykorzystywana w II wieku, gdy Rzymianie rozpoczęli budowę brukowanych autostrad. Pod koniec II wieku mieli ich wybudowanych już setki. Jakiś czas później ulice tworzone z kostki brukowej można było zobaczyć we Francji, Belgii, ale też w Egipcie.

Dzisiejsza kostka brukowa jest robiona trochę inaczej, dlatego że w starożytności kładziona była tylko ręcznie, w wyjątkowych sytuacjach przy pomocy zwierząt. W starożytnym Rzymie, gdzie zaczęła się historia bruku, budowa powierzchni brukowych zaowocowało lepszym przekazywaniem informacji, funkcjonowaniem miasta i zdecydowanie łatwiejszym dostępem do wielu miejsc, również za granicą. To samo zaobserwować możemy w dzisiejszych czasach, kiedy to autostrady – najczęściej zupełnie inaczej tworzone, są niezmiernie pomocne w codziennym życiu.

Kostka, którą znamy dzisiaj wynaleziona została w XX w. przez Holendrów, ponieważ ich drogi często były podlewane i potrzebowali kostek, które nie będą łamać się i pękać. Wstępnie Holendrzy umieszczali na warstwie utwardzonego piasku, kamienie naturalne albo wytwory z gliny. Pierwotne kostki brukowe były w kształcie prostopadłościanu o powierzchni 10 x 20 centymetrów. Do dzisiaj ten kształt betonowej kostki zwie się kostką holenderską. Takie kostki okazały się tanie w produkcji i bardzo mocne.

Gdzie w dzisiejszych czasach układana jest kostka brukowa?

Firmy brukarskie we Wrocławiu zazwyczaj angażowane są do wykonania zadań w domach prywatnych, gdzie układana jest kostka brukowa na podjazdach, chodnikach, balkonach i tarasach. Również pozostałe części ogrodu często wymagają ułożenia kostki. W dodatku brukarstwo jest konieczne przy tworzeniu parkingów, deptaków i placów miejskich. Duża ilość miejsc we Wrocławiu i innych miejscowościach posiada ułożoną kostkę brukową. Firmy brukarskie posiadają dostępne przeróżne rodzaje kostki brukowej i używają je w zależności od miejsca i zapotrzebowania. Zazwyczaj wykorzystywane są kostki betonowe i granitowe, ale również kamienie polne, czyli tak zwane kocie łby, ale również cegły drogowe klinkierowe. Wybierając odpowiednią kostkę brukową warto podpytać o radę specjalisty. Na pewno profesjonalną firmę brukarską odnajdziemy we Wrocławiu.