Każdy kto budował dom, albo mierzył się z remontem dachu musiał odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie – czym pokryć dach? Jest ono na tyle ważne, że zadaszenie powinno przetrwać wiele lat w dobrym stanie. Oprócz istotnej funkcji ochrony domu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jaką pełni dach, z pewnością można powiedzieć, że jest to ukoronowanie całego budynku nadające niepowtarzalnego charakteru.

Obecnie producenci prześcigają się w coraz to nowszych ofertach pokryć dachowych, z tego powodu teraz na rynku wybór jest naprawdę urozmaicony, także w przypadku kolorów. Oczywiście właściwy rodzaj pokrycia należy dopasować do rodzaju zadaszenia, oraz powinien współgrać z resztą budynku. Nie można także zapominać o właściwej konstrukcji – inna jest wymagana w przypadku dachówek, inna z kolei jeśli chodzi o niezbyt ciężką blachę. Jakie są plusy wybranych rozwiązań? Co najlepiej wybrać – dachówkę, blachę czy papę?

Rodzaje pokryć dachowych – charakterystyka

Wybór różnego rodzaju pokryć dachowych jest niewątpliwie duży. Z tego powodu przed podjęciem decyzji trzeba zainteresować się poszczególnymi materiałami oraz ich zaletami. Oczywiście, jeżeli wcześniej nie mieliśmy z tym do czynienia, warto zasięgnąć rady specjalisty, który dobierze najlepsze rozwiązanie. Niewątpliwie powinna być to starannie przemyślana decyzja, ponieważ takie zadaszenie jest inwestycją na wiele lat i nie warto na tym oszczędzać. Najpopularniejsze pokrycia dachowe to m.in.:

  • dachówka z ceramiki – jest to pokrycie dachowe idealnie odprowadzające wodę. Dachówka ceramiczna jest wyjątkowo powszechnym produktem, który klienci chętnie wybierają od wielu lat. Jest ona bardzo zalecana na dachy ze spadkiem powyżej 15 stopni. Należy wspomnieć, że jej trwałość szacuje się na 100 lat. Dachówka ceramiczna jest przykryciem, które skutecznie tłumi dźwięki z zewnątrz;
  • papa – jest to rozwiązanie szczególnie chętnie stosowane w przypadku płaskich dachów. Z pewnością jest to bardzo tanie pokrycie, które wbrew krążącej opinii jest dobrym rozwiązaniem. Teraz wykorzystywane metody produkcji pozwalają na zwiększenie trwałości papy. Mimo to mało kto decyduje się na takie rozwiązanie przez wzgląd na małą atrakcyjność takiego dachu. Niestety minusem takiego rozwiązania wymagana konserwacja, którą należy robić co kilka lat;
  • gont bitumiczny – to pokrycie jest stosowane szczególnie w przypadku skomplikowanych pokryć dachowych. Trzeba pamiętać o regularnej impregnacji tego zadaszenia. Warto wspomnieć, że gont to nic innego jak papa asfaltowa wycięta w kształt dachówek aby zwiększyć jego atrakcyjność. Największym plusem tego typu pokrycia jest niewątpliwie jego niska cena;
  • strzecha – obecnie jest to bardzo rzadko spotykane rozwiązanie. Czasami robi się przykrycia ze strzechy, aby zwiększyć atrakcyjność turystyczną budynku. Wbrew powszechnej opinii strzecha jest stosunkowo trwałym rozwiązaniem, sięgającym prawie 100 lat. Niestety, mało kto się na nie decyduje ze względu na bardzo wysoką cenę zadaszenia. Przykrywając dach strzechą nie można zapomnieć o starannym pokryciu jej preparatami przeciwogniowymi.

Blacha na dach – czy to dobre rozwiązanie?

Przykrycie dachu blachą jest rozwiązaniem chętnie stosowanym od wielu lat. Przykrycia z blachy obecnie dostępne na rynku to m.in.:

  1. blachodachówki,
  2. blacha płaska,
  3. blacha trapezowa,
  4. panele z blachy, czyli inaczej mówiąc dach z blachy na rąbek.

Wybierając pokrycie blaszane, a zwłaszcza dach z blachy na rąbek należy zwrócić uwagę z czego zrobiona jest blacha. Bez wątpienia najtrwalszym rozwiązaniem są surowce cynkowe, aluminium lub miedzi. Najczęściej kupowanym wyrobem blaszanym także pod względem estetycznym jest blacha tytanowo cynkowa, której niewątpliwą zaletą jest to, że pod wpływem tlenu i wody powstaje reakcja chemiczna, podczas której blacha pokrywa się warstwą patyny.

Blacha płaska na rąbek – charakterystyka

Blacha układana na rąbek jest rozwiązaniem chętnie stosowanym zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i w przypadku zabytkowych budynków. Bezdyskusyjną korzyścią tego typu dachu jest to, że blacha jest stosunkowo lekkim surowcem, dzięki czemu cała konstrukcja dachu jest zdecydowanie mniej kosztowna. Niezwykle ważne jest to, aby panele miały rozstaw łat zalecany przez producenta. Także sama konstrukcja dachu powinna być tak przygotowana, żeby drewno było suche i starannie oheblowane, co zapobiegnie odkształceniom. Taki dach z blachy na rąbek charakteryzuje się nie tylko ciekawym wyglądem, ale także usztywnia cały dach.

Jest to bardzo wytrzymałe rozwiązanie, które równocześnie sprawia, że cały dach wygląda lekko.  Tego rodzaju pokrycie dachowe bardzo dobrze wygląda z przestronnymi przeszkleniami chętnie wykorzystywanymi we współczesnym budownictwie. Kolejną zaletą przykrywania dachu blachą jest to, że występuje ona prawie w każdym kolorze. Jeśli chodzi o dach z blachy na rąbek stojący bezdyskusyjnie najpowszechniejszym kolorem jest grafitowy pasujący do elementów stosowanych przy elewacjach takich jak szkło, drewno, czy stal. Panele dachowe kładzione w rąbek mogą być wykorzystywane niemal na każdym dachu, co jest niewątpliwą zaletą. Jeśli zachodzi potrzeba zamontowania dużych arkuszy blachy, są one robione na specjalne zamówienie. Niewątpliwie najkorzystniej prezentują się długie panele, które nie są poprzerywane poprzecznymi łączeniami. Można zakupić arkusze, których łączenie jest bardzo proste za pomocą zatrzasków. Rąbek w tego rodzaju blachach jest kształtowany w trakcie produkcji.