Wedle powszechnej opinii dach składa się wyłącznie ze swojej zewnętrznej powierzchni, zwykle złożonej z dachówek lub paneli. Kwestia ta jest jednak nieco bardziej zawiła i rozległa. Dach nie jest bowiem jedynie kilkoma dachówkami, a niezwykle rozbudowaną konstrukcją, która składa się z wielu elementów. Pośród nich są części wewnętrzne, niewidoczne na pierwszy rzut oka. Są to tak zwane wiązary dachowe. 

Co to są wiązary dachowe?

Ale czym dokładnie są wiązary dachowe? Najprościej rzecz ujmując, jest to pewnego rodzaju szkielet, który rozkłada ciężar dachu na ściany nośne. Dzięki temu mamy pewność, że dach się nie zawali oraz będzie stabilny. Jest to technologia stosowana najczęściej w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym, szczególnie gdy dach ma dużą powierzchnię. 

Wiązary dachowe to jeden z podstawowych elementów, o których należy pamiętać, gdy samodzielnie wznosimy dom. Jest podparciem całej konstrukcji, w związku z czym zapewnia bezpieczeństwo wszystkim domownikom. W dodatku jest to rozwiązanie bardzo tanie i dość opłacalne, zatem warto się na nie zdecydować.